Таке неконтрольоване відключення електроенергії може призвести до зупинки роботи насосних станцій (наприклад, як це сталося 5 грудня в Одесі https://www.unian.ua/war/raketna-ataka-po-ukrajini-v-odesi-ta-oblasti-vibuhi-znikli-svitlo-ta-voda-novini-odesi-12067896.html, базових станцій мобільного зв’язку, можуть зникнути інтернет, вода та опалення...
На щастя, поки що в масштабах усієї країни саме такий сценарій можна розглядати, скоріше, як гіпотетичний. Ба більше, навіть якщо ворожа атака буде успішною, це не означає невідворотності тотального блекауту. Проте готуватися до такого розвитку подій варто усім.
В першу чергу – державі та місцевим органам влади.
Наприклад, мер Києва Віталій Кличко зазначає, що столиця розглядає сценарій повного блекауту, як найгірший. Але підкреслює, що наразі про таку загрозу не йдеться: місто робить усе, щоб встояти під час нової ворожої атаки. Втім, за його словами, мешканці столиці «мають бути готові до евакуації у разі погіршення ситуації».
Віце-прем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук ледь не щотижня розповідає про «канали евакуації» – маршрути, якими українці можуть безпечно виїхати з прифронтових територій у більш безпечні місця, а також про те, яку грошову та медичну допомогу отримають вимушені переселенці, де зможуть взяти харчі й теплий одяг.
Готуються до найгіршого сценарію навіть мобільні оператори, які, у разі повної відсутності електроенергії, мають забезпечити можливість надавати зв’язок абонентам протягом трьох діб.

Але громадянам варто не лише знати, що саме вже зроблено та що ще зроблять чиновники, а готуватися самостійно теж. Детальніше про те, як убезпечити себе під час небезпек техногенного чи соціального характеру, а також інших надзвичайних ситуацій в умовах воєнного часу, можна прочитати в «Абетці безпеки» від ДСНС: https://dsns.gov.ua/abetka-bezpeki.
Треба розуміти, що розмови про блекаут та часткову евакуацію, яку він може спричинити, це не якісь страшилки. В деяких населених пунктах країни ситуація справді критична.




Проте треба зважати, що не завжди автобуси везуть людей у кінцевий пункт призначення. Можливо, вони лише доставляють майбутніх вимушених переселенців до потягів.




Діставшись до безпечного місця, люди отримують:
В Державній службі України з надзвичайних ситуацій рекомендують брати найнеобхідніше:
Якщо є місце, не зайвими в дорозі будуть сухі та вологі серветки, одноразові пелюшки. Можна також взяти голки з нитками, ліхтарик з батарейками, павербанк, шнури та зарядки для мобільних телефонів.
Після прибуття у кінцевий пункт треба повідомити про себе органи місцевої влади та волонтерські центри. Втім, коли евакуація має волонтерський або державний супровід, то інформацію про кількість осіб, які виїхали з небезпечної зони, їхній вік, стан здоров’я та нагальні потреби, можна повідомити координатору.
У будь-якому разі, на новому місці варто спробувати зберігати стабільний психологічний стан, допомагати один одному, наприклад, в організації побуту та дозвілля, а також місцевій громаді. Багато українців вже пройшли цей шлях і не залишать «новачків» наодинці з проблемами.





Та головне у ці «темні часи» – не складати рук і пам’ятати: зараз українцям, як ніколи, важливо єднатися задля перемоги.