Зими без снігу і та екстремальні посухи: кліматолог розповіла, як це впливає на Україну

Повернути метеорологічну історію навспак людство вже не зможе, вважає вчена.

Збільшення концентрації вуглекислого газу має позитивний ефект, адже це стимулює фотосинтез, який впливає на рослинність. Про це в інтерв'ю "Главкому" розповіла Віра Балабух, кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту НАН України.

Вона пояснила, що повернутися до клімату 1980-1990-х років неможливо, навіть, якщо людство почне діяти свідомо. Колись вважали, що це реально, проте навіть під час пандемії COVID-19, коли багато підприємств по всьому світу зупинилися і викиди парникових газів значно скоротилися, суттєвих змін не відбулося.

Причина в тому, що океани поглинають 95% усієї енергії планети, і наразі їх прогрів сягає щонайменше глибини понад два кілометри. Наприклад, лише за 2024 рік у Світовому океані накопичилося в 140 разів більше тепла, ніж виробила вся енергосистема планети упродовж 2023 року. Навіть якщо зупинити викиди, океани, як величезний чайник, будуть довго віддавати тепло, і цей процес не швидкий.

"Це колосальні запаси тепла. Це гігантський чайник, під яким ми можемо вимкнути вогонь, але охолоне він не відразу", - наголошує Балабух.

При цьому, якщо ми надалі будемо руйнувати екосистему - нагріватимемо планету, вона просто зникне.

Водночас зміна клімату мають й позитивні моменти. Фахівець пояснила:

"Скажу одну парадоксальну річ: зміни клімату - це не лише негативні виклики, це ще й нові можливості, які перед нами відкриваються. По-перше, аномально теплі зими означають значно менше витрачених на опалення ресурсів, а отже, ми економимо електроенергію, а для України в умовах війни й ударів ворога по нашій інфраструктурі це - просто подарунок".

По-друге, менше пошкоджень інфраструктури - відсутність снігопадів знижує руйнування доріг і транспорту. По третє - розширення можливостей для господарської діяльності. Будівництво та інші роботи, що раніше зупинялися взимку, тепер можна проводити цілий рік. Тобто, йдеться за те, що збільшення вегетативного періоду у рослин дає можливість вирощувати третій урожай та завдяки змінам клімату культури, які раніше вирощували лише на півдні (соняшник, кукурудза), тепер можна сіяти та в північних регіонах, таких як Полісся.

Балабух додала, що кліматичні зміни сприяють появі нового аграрного поясу, де зберігається баланс між теплом і вологою. Парникові гази також сприяють фотосинтезу - підвищення рівня вуглекислого газу посилює цей процес, і рослини формують більше біомаси. Наприклад, листя стало густішим, а трави - вищими.

Однак є й проблеми. Для вирощування врожаїв важлива не лише температура, але й достатня кількість вологи. Сьогодні ми спостерігаємо дефіцит опадів: зими без снігу, а посухи стають частішими. Це негативно впливає на урожайність і створює загрозу продовольчій безпеці.

За словами Балабух, боротися з дефіцитом вологи можна крапельним зрошенням. Україна може брати приклад з Ізраїлю, який перетворив пустелю на ключового виробника овочів завдяки сучасним технологіям. Вона додала:

"У цьому відношенні нам є, чому повчитися в Ізраїлю. Ізраїль - це взагалі пустеля, але при цьому країна стала одним з ключових виробників овочів у світі. Що заважає Україні використовувати відповідні технології? Тим паче, що у нас із кліматом не все так сумно, як в Ізраїлі. Є й інший шлях - це селекція рослин, тобто культивування таких гібридів, які здатні витримати умови засушливого клімату".

Також треба економити води, займатися перерозподілом тощо.

Прогнози від фахівчині

Раніше Балабух розповіла, що наразі є передумови для ризику зростання пожеж навесні та влітку. За її словами, щодо літа 2025 року, наразі важко робити точні прогнози щодо температури - чи буде спекотніше, ніж торік. Проте ризик пожеж може зрости, бо вже зараз спостерігаються певні передумови.

За її словами, Україна поступово втрачає малі річки, а великі перебувають у стані "маловодності". До цього додається зникнення боліт, які раніше слугували природним джерелом живлення для річок. Також відсутність снігового покриву, який наповнював водойми, посилює проблему. Все це призводить до гідрологічної посухи: знижується рівень підземних вод, висихають колодязі.

Вас також можуть зацікавити новини: