Екологи назвали внесений в Раду законопроект про спалювання побутових відходів загрозою здоров'ю українців

Законопроект № 4835д «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії»викликає занепокоєння українських екологів.

Спалювання відходів несе загрозу екології та здоров’ю людей. Про це заявила засновник проекту «Україна БЕЗ сміття» Євгенія Аратовська.

«Цей законопроект Верховна Рада України планує розглянути у першому читанні 21 грудня. Він пропонує запровадити «зелений тариф» на виробництво енергії з побутових відходів, а самі такі відходи віднести до категорії «відновлювальних джерел енергії». І це можна розглядати як карт-бланш до спалювання відходів з боку держави. Та це не відповідає директивам ЄС і гальмує перехід до безвідходної економіки. І екологи наголошували на цьому неодноразово», – зазначила вона.

Нагадаємо, що один з співавторів законопроекту № 4835д народний депутат від «Самопомочі» Вікторія Войціцька відкликала свій підпис під ним і звернулася 9 листопада 2017 року з відповідним листом до Голови Верховної Ради Андрія Парубія.

Коментуючи своє рішення на сторінці у Фейсбуці народний депутат зазначила, що в разі прийняття законопроекту 4835д, фактично на безконкурсній основі буде визначений монополіст із утилізації побутових відходів, який «отримає можливість побудувати за державні кошти сміттєспалювальний завод». Вона також зазначила. що викиди в атмосферу шкідливих речовин, які з’являться внаслідок спалювання відходів,  завдадуть суттєву загрозу здоров’ю людей.

Своє занепокоєння можливістю затвердження законопроекту 4835д висловили європейські екологічні організації. Так, у листі Європейського екологічного бюро і екологічної організації «Нуль відходів Європа» до Голови Верховної Ради та міністра екології України підкреслюється, що запропоноване в проекті закону отримання енергії з твердих побутових відходів не може стимулюватися (заохочуватися) державою згідно Директиви 2009/28/ЄС і що країни Європейського Союзу повинні підтримувати вироблення енергії виключно з альтернативних джерел енергії, до яких побутові відходи можна відносити лише частково. У листі зазначено, що «запровадження «зеленого тарифу» на виробництво електроенергії внаслідок спалювання відходів є необґрунтованим, не сприятиме виконанню Україною  зобов’язання згідно додатку XXX до Угоди про асоціацію.

Нагадаємо, що 8 листопада 2017 р. Кабінет Міністрів України розглянув та схвалив Національну стратегію управління відходами, яка запроваджує в Україні європейські принципи поводження із усіма видами відходів: твердими побутовими, промисловими, будівельними, небезпечними, відходами сільського господарства тощо.