Загальна сума до сплати визначається в залежності від ставки податку та площі, що перевищує встановлену норму.
Власники житла, площа якого перевищує норми, зобов'язані сплатити податок на нерухомість. У 2025 році податок сплачується за звітний минулий рік. Про це повідомили у Координаційному центрі з надання безоплатної правничої допомоги у Facebook.
Податок на нерухомість мають сплатити власники житла, якщо площа перевищує норми:
При цьому загальна сума до сплати визначається в залежності від ставки податку та площі, що перевищує встановлену норму.
Зазначається, що ставку податку визначає місцева влада у відсотках від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року. Вона не може перевищувати 1,5% за 1 кв. м. На 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата становила 7100 гривень. Таким чином максимальний розмір ставки дорівнює 106,5 гривні за 1 кв. м.
Згідно з законом, податок стягується лише з "зайвих" метрів, що перевищують встановлену норму в 60 кв. м. У прикладі з квартирою площею 65 кв. м, податок нараховується лише на 5 кв. м.
Таким чином власнику такої квартири доведеться заплатити: 5 кв. м × 106,5 грн = 532,50 грн. Саме така сума податку на нерухомість нараховується за 2024 рік і має бути сплачена у 2025-му.
Сплатити податок необхідно впродовж 60 днів з моменту отримання повідомлення. Повідомлення має прийти в особистий кабінет платника податків або рекомендованим листом на пошту до 1 липня.
У разі несвоєчасної сплати передбачено штраф у розмірі 5% від суми податкового боргу, якщо затримка до 30 днів включно. Якщо термін перевищує 30 днів - 10%.
За даними юридичної служби, від сплати податку звільнені власники нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм, а також власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена, зруйнована чи в зоні активних бойових дій.
Обʼєкти нерухомості, за які не доведеться сплачувати:
Також, якщо квартира належить декільком членам сім’ї, які володіють різними частинами квартири, наприклад, по 45 кв. м, тоді сплачувати податок не потрібно.
Податок на нерухомість для пенсіонерів в Україні діє. У цієї категорії громадян немає пільги в цьому випадку, але вони можуть не платити земельний податок після досягнення 60 років.
Крім того, місцеві ради на свій розсуд можуть збільшити розмір неоподатковуваної площі або самостійно встановити пільгові категорії, яким можна не платити податок.