Експерт: Міжнародні рейтинги – це часто метод маніпуляції цілими країнами та нав'язування їм ролі аутсайдерів

Зокрема, багато Індексів ґрунтуються на незалежних соціологічних опитуваннях, які часто грішать якістю вибірки.

Більшість міжнародних економічних рейтингів грішать істотними помилками та недоліками в методиках розрахунку, що не може не викликати часті питання до їх об'єктивності.

Про це в авторському матеріалі для видання Нова Влада пише кандидат юридичних наук Михайло Пластун. Експерт, як приклад, наводить Чилі, яке в багатьох рейтингах таких як Doing Business, Індекс економічної свободи, Індекс щастя, Індекс сприйняття корупції – демонструє високі показники, які можна порівняти з провідними економіками світу. Однак це жодним чином не поліпшило внутрішньополітичну та економічну ситуацію в Чилі. Як відомо в країні проходять рекордні за чисельністю масові акції протесту з вимогами поліпшення соціальних стандартів і економіки країни.

Багато Індексів ґрунтуються на незалежних соціологічних опитуваннях, які часто грішать якістю вибірки. Михайло Пластун наводить приклад щодо Індексу щастя (World Happiness Report): "Участь в соціологічному дослідженні беруть всього 1000 респондентів у кожній країні: і в мініатюрному Монако, і в величезному Китаї, що не може не спотворювати дані".

Що стосується рейтингу Doing Business, то, на думку експерта, "до так званої об'єктивної частини рейтингу є чимало питань. Наприклад, використовують дані державної статистики, яка не завжди відображає дійсний стан справ в країні. Також для ранжування всієї країни враховують тільки дані, зібрані в найбільш розвиненому бізнес-регіоні (economy's largest business city). Окрім того, рейтинг враховує тільки інформацію про стан справ товариств з обмеженою відповідальністю, залишаючи поза зоною уваги, наприклад, акціонерні компанії або приватні підприємства. Дослідження не враховує економічний стан і структуру фінансової системи країни".

Михайло Пластун резюмує, що "безумовно, повністю міжнародні рейтинги, не можна заперечувати. Вони все ж дають можливість, хоч і не без вад, відстежувати хоча б якусь динаміку змін в країні". Однак експерт рекомендує пам'ятати, що великі інвестори, які хочуть прийти на новий ринок, завжди замовляють власні дослідження. Тому не слід занадто захоплюватися і виносити рейтинги в роль цілковитих "абсолютів", тому що часто вони використовуються як метод маніпуляції цілими країнами: нав'язуючи їм роль аутсайдерів і тим самим стримуючи їх розвиток.