«Райдужні надії» інвесторів можуть виправдатися

Сезон корпоративної звітності, який спочатку розчарував гравців фондових ринків, все частіше радує їх хорошими показниками компаній за перший квартал...

Чи буде повтор тріумфу?

Вже три тижні основним фактором, що визначає напрямок руху фондових ринків, є звітність корпорацій за перший квартал 2011 року. Спочатку корпорації розчарували інвесторів, виправдавши при цьому прогнози песимістів. Проте пізніше квартальні результати компаній, які виявилися досить позитивними, підштовхнули ринки до зростання. Але чи зможуть світові гіганти повторити тріумф попереднього кварталу - це питання...
Як відзначив аналітик компанії Astrum Investment Management Павло Ільяшенко, фондові індекси США почали сезон корпоративних звітів на мінорній ноті. В понеділок, 11 квітня, індекс S&P 500 знизився на 0,3%, в той час як індекс DJIA закрився без змін до рівня п`ятниці. За відсутності значущих новин діями трейдерів керували переважно технічні фактори. Учасники ринку зосередилися на погіршенні короткострокової технічної ситуації, що не дозволило американським індексам утриматися на позитивній території до кінця торгової сесії.
У такій ситуації, природно, вітчизняні ринки цінних паперів підтримали песимізм глобальних майданчиків. При цьому українські гравці в своєму негативі значно випередили світових інвесторів. На думку П.Ілляшенка, «дефіцит уваги з боку великих покупців, а також підвищена чутливість настроїв українських трейдерів є головними причинами випереджаючого зниження українського ринку акцій порівняно з динамікою співставних фондових індексів».
Зокрема, 12 квітня на вітчизняному ринку акцій стався обвал. Індекс Української біржі обвалився на значні 3,15%. У свою чергу, індекс ПФТС впав не так сильно, але теж відчутно - на 1,81%. Як повідомили аналітики інвестиційної групи «Сократ», біржі Європи та США 12 квітня закрилися в червоній зоні. Щодо сезону квартальної звітності, алюмінієвий гігант Alcoa хоч і показав зростання прибутку, але не виправдав очікувань аналітиків.
Наступного дня українському ринку вдалося частково відіграти падіння. Це відбулося на фоні покращення настроїв глобальних гравців внаслідок хороших корпоративних звітів. Так, підкреслила аналітик інвестиційної компанії "Альтана Капітал» Яна Лаврик, на Українській біржі 13 квітня спостерігався відскок вгору після зниження протягом 6 торгових сесій поспіль. Зовнішній фон до відкриття вітчизняного ринку сформувався помірно-позитивний. Панічні настрої, обумовлені новинами про поширення радіації з аварійної АЕС «Фукусіма-1», поступово вляглися. Інвестори переключили увагу на сезон звітності, що стартував у понеділок, і в очікуванні сильних фінансових показників банку JPMorgan нарощували позиції в паперах.
На думку Я.Лаврик, позитивна динаміка на світових майданчиках стала сигналом до покупок вітчизняному ринку. Впевненості гравцям додавало зростання європейських фондових індикаторів, а також звіт JPMorgan. Прибуток банку в першому кварталі 2011 року зріс на 67% порівняно з аналогічним періодом 2010 року і становив 1,28 долара на акцію при прогнозі показника на рівні 1,15 долара. Звітність JPMorgan змогла нівелювати негатив, обумовлений публікацією напередодні фінрезультатів компанії Alcoa, виручка якої помітно розчарувала інвесторів.
У ході наступної торгової сесії ринки знову повернулися до негативу. Причиною цьому стали чергові квартальні звіти, що не виправдали надій інвесторів. Як зазначив П.Ілляшенко, 14 квітня, навіть після закриття торгових майданчиків США, публікація фінансових результатів продовжила розчаровувати учасників ринку. Так, прибуток компанії Google виявився гіршим за очікування, після чого акції компанії знизилися на 5,5% у ході постбіржевих торгів. Динаміка продажів Google сподобалася інвесторам, однак зростання витрат на розширення штату співробітників негативно вплинуло на динаміку рентабельності прибутку.
Як бачимо, початок квартальної звітності виявився вельми суперечливим. Так, результати цілого ряду компаній розчарували інвесторів. Однак при цьому виразного негативу на ринках не було, бо чимало компаній опублікували досить непогані звіти.
Така ситуація дала експертам привід для не дуже позитивних оцінок. Зокрема, на думку начальника аналітичного відділу компанії «Проспект Інвестментс» Олени Євдоченко, «сезон звітності в США стартував. Однак, судячи з реакції учасників торгів на в цілому