У Києві - гострий дефіцит лікарів

Столична профспілка медичних працівників стурбовані станом галузі через низьке фінансування.

Як передає кореспондент УНІАН, про це заявила голова Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська сьогодні на прес-конференції.

Вона зазначила, що впродовж останніх років так і не було напрацьовано єдиної концепції реформи охорони здоров’я. При цьому в жодній із запропонованих програм реформування, за її словами, не було визначено систему фінансування, тобто які гроші конкретно на що будуть витрачені і як надійдуть в лікарню.

«Цього року замість 5% від валового національного доходу ми маємо 2,5%. У нас фінансування зменшено на 2,5 млрд грн», - наголосила Канаровська.

За її словами, через такий стан фінансування залишається критичною ситуація з кадровим забезпеченням галузі, оскільки молоді спеціалісти не хочуть працювати лікарями.

«Важко залучити кадри. Сьогодні ми стоїмо перед кадровим голодом. Випускники не хочуть йти на нашу жебрацьку зарплату», - сказала вона, додавши також, що система соцзахисту неефективна, немає можливості забезпечувати медпрацівників житлом.

«У Києві в первинній ланці працюють сьогодні в основному пенсіонери, не вистачає 500 дільничних, 100 рентгенологів, 100 інфекціоністів, 200 лікарів немає на «швидкій допомозі»… Наша зарплата - за нами Сомалі і Конго стоять – 100 доларів в середньому отримує лікар, медсестра – на 400 грн менше, а санітарка взагалі незрозуміло скільки. Із працюючих на дільницях у нас 200 людей старше 80 років, 10 – по 90 років», - прокоментувала голова столичної профспілки медиків.

При цьому вона звернула увагу на застарілу техніку та оснащення медзакладів, відсутність препаратів, а також відсутність коштів на охорону праці, зокрема, халати, дезінфікуючі засоби тощо медперсонал купує за власні кошти.

«У два рази зараз зросте комуналка. Як лікарні, які на бюджеті, впораються з такими витратами. Що буде з лікарнями? І нас дуже хвилює, чи не буде це скачок до приватизації. Наші борги за комуналку зашкалюють - по 150-170 тис. в одному медзакладі. І цей медзаклад може бути визнаний як неплатоспроможній і потім знайдеться той, хто погасить цей борг і забере лікарню. І буде вона вже приватна», - зазначила Канаровська.

За словами заступника голови Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Сергія Кубанського, держава повинна переглянути обсяги фінансування галузі і особливу увагу приділити питанню оплати праці медиків.

«Держава має забезпечити виконання своїх зобов’язань щодо фінансування галузі охорони здоров’я до тих рівнів, які передбачені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Це повинно бути 7-10% для того, щоб галузь хоча б виживала… А питання зарплати медпрацівників повинно бути вирішено кардинально - піднята в рази», - сказав Кубанський.