Коли Медовий Спас в Україні 2025: нова дата, традиції та обряди на добробут

Медовий Спас, або Маковій тісно пов'язаний з церковними традиціями, але все-таки це більше народне свято.

Православне свято Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього належить до найбільш шанованих у церкві. У народі його знають як Медовий Спас, Маковій, Спас на воді. Розповідаємо про звичаї та заборони дати і якого числа Медовий Спас відзначають тепер за новим і старим календарем.

Медовий Спас - що це за свято

Свято Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього почали відзначати ще в IX столітті в Константинополі (нині Стамбул). У місті зберігалася частина Хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа. Щороку в серпні цю частку Хреста приносили до храму Святої Софії та святили воду - вірили, що вона зцілює від хвороб. Серпень обрали невипадково, бо в цей спекотний час особливо активно поширювалися епідемії.

У цю ж дату церква вшановує подвиг братів Маккавеїв, а також їхньої матері Соломонії та вчителя Єлеазара, які постраждали за християнську віру в II столітті до н.е. Всі вони надихнули Іуду Маккавея на повстання проти язичництва, і в цій боротьбі Іуда здобув перемогу.

У народній традиції Маккавеїв день став Маковієм - назву пов'язали з маком, він якраз достигає в цей час. Назва Спас походить від слова "Спаситель", Медовий - тому що з цієї пори бджолярі починають викачувати мед з вуликів. Ще одна назва свята - Мокрий Спас, або Спас на воді, оскільки в церкві відбувається мале водосвяття. Освячена вода цього дня вважається цілющою.

Медовий Спас, або Маковій - коли відзначають

З переходом Православної церкви України на новий календарний стиль свята з постійною датою, включно зі Спасами, тепер відзначають раніше - на 13 днів. Водночас частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю і святкують по-старому.

За новим календарем Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього відзначають 1 серпня.

Медовий Спас за старим календарем - 14 серпня.

Загалом у серпні святкують три Спаси - раніше ми детально розповідали, коли Медовий, Яблуневий і Горіховий Спас 2025 згідно з новим і старим стилем.

Звичаї свята і що категорично не можна робити на Медовий Спас

На Медовий Спас прийнято освячувати в церкві мед і мак. Коробочки маку вплітають у букет - "маковійчик", який збирають із запашних трав. Мак віддавна вважається в народі оберегом, тому освячений маковійчик зберігають у домі цілий рік - для захисту від лиха і чвар, а також для привернення добробуту. У букет традиційно входять 17 трав, його перев'язують червоною стрічкою і ставлять на покуті (у червоний кут) або вішають над вхідними дверима.

Господині на честь свята печуть випічку з маком, в Україні традиційна страва на Медовий Спас - це шулики. Святкувати Перший Спас належить у родинному колі. Збираються за столом, спочатку дякують Богові за врожай, з'їдають по ложці освяченого меду - і лише потім приступають до трапези.

Що не можна робити на Маковія:

  • вживати скоромну їжу та алкоголь - у цю дату починається Успенський піст;
  • галасувати і влаштовувати сварки - невдачі та хвороби будуть переслідувати весь рік, до наступного Спаса;
  • робити важку фізичну роботу - день варто присвятити молитві, спокою і вдячності, а працювати можна тільки бджолярам.

За погодою на Медовий Спас судять про те, яким буде кінець року. Якщо день видався спекотним - осінь і зима будуть м'якими, а негода обіцяє холод і сльоту в найближчі місяці. Добрим знаком цього дня вважається дощ - отже, лісові пожежі обійдуть стороною.

Вас також можуть зацікавити новини: