Православне свято сьогодні збігається з давнім святом під назвою іменини Матінки-Землі.
10 травня в новому календарі української церкви - день пам'яті апостола Симона Зилота, одного з 12 найближчих учнів Христа, і святителя Симона Києво-Печерського, єпископа Володимирського і Суздальського. У цю ж дату вшановують чудотворну Києво-Братську ікону Богородиці. Яке свято сьогодні церковне відзначають віряни за старим календарем, звичаї та застереження дня - нижче в матеріалі.
Києво-Братська ікона Божої Матері, або, як її ще називають Братська Богородиця, - це один із найшанованіших образів у Києві.
Згідно з переказами, образ з'явився 1654 року і перебував у Борисоглібському храмі міста Вишгород (Київська область). У 1662 році, за часів війни Росії та Польщі, місто було зруйноване татарами. Але святиню встигли врятувати - її пустили по дніпровській воді, і вона принесла святиню на берег Подолу. Її знайшли і помістили в Братському монастирі, як одну з центральних у Богоявленському соборі.
Є й інша легенда, згідно з якою татари, які захопили Вишгород 1662 року, додумалися зробити з ікон плоти - хотіли переправитися на інший берег Дніпра. Але страшна буря потопила всіх, за винятком одного татарина з Братською іконою. Його принесло до берега Братського монастиря в Києві, де татарин охрестився, а образ залишився в обителі.
У 1934 році монастир закрили, і ікону вважали втраченою, але у 2000-х співробітники Національного художнього музею виявили її "подобу" в музейних архівах. Виявляється, 1926 року образ перебував у Києво-Печерській лаврі, 1948-го про нього є запис у книзі обліку. Зараз у Національному художньому музеї України зберігся список ікони початку XVIII століття.
Віряни, які дотримуються старого календаря, 10 травня вшановують ігумена Києво-Печерського преподобного Стефана.
Віряни часто звертаються в молитвах до Богородиці, кажуть, що вона перебуває найближче до Бога. Образ Києво-Братської Богородиці вважається чудотворним, який прославився численними зціленнями і виконаннями прохань. У Божої Матері також просять захисту від нападу ворогів.
У народі день 10 травня називають Симонів день - на честь святих Симонів. Апостола Симона вважають покровителем подружжя і сім'ї та звертаються до нього з проханнями налагодити життя, вберегти від небезпеки чоловіків.
Також цього дня святкують іменини Матері Сирої Землі, коли потрібно збирати цілющі трави. Їх приносять додому, розкладають по кутах і підвішують над входом у дім - щоб допомагали впоратися з хворобами і не пускали в дім недобрих людей. Також, згідно з однією з прикмет, сьогодні потрібно походити по землі босоніж - вона додасть сил людині.
Суворих церковних заборон у цей день немає, але лінуватися, сваритися, бажати зла, а також скупитися і заздрити не можна.
За народними прикметами сьогодні не варто турбувати землю - копати, орати, полоти тощо.
Свої іменини сьогодні відзначають Василі, Семени, за старим стилем - Анастасії, Івани, Миколи, Павли, Петри, Семени, Сергії, Степани.
Прикмети Симонова дня можуть розповісти, якими будуть найближчі дні та літній сезон:
Вважається, що сильний вітер цього дня принесе теплу погоду.