У православне свято сьогодні в народі існують особливі прикмети щодо того, як отримати гарний урожай.
20 травня у православній церкві вшановують Фалалея, Олександра та Астерія, мучеників, загиблих за християнську віру, а також відзначають обрітення мощей митрополита Київського і всієї Русі, чудотворця Олексія. У народі - Фалалей-огірочник. Із чим пов'язані звичаї дня, яке сьогодні церковне свято за юліанським календарем - розповідаємо нижче.
20 травня в ПЦУ - день, коли згадують святих мучеників, які загинули за віру в Христа в III столітті.
У той час у місті Егеї жив Фалалей. Юнакові було 18 років, коли його привели до правителя міста, який наказав розшукати всіх християн і змусити їх зректися віри. Фалалей розповів, що він християнин і знає лікарську справу. Зректися християнства юнак відмовився і заявив, що готовий піти на страту. Але його кати, Олександр і Астерій, відмовилися мучити юнака і самі увірували в Христа. Коли правитель міста дізнався про це, то наказав стратити всіх трьох.
***
За юліанським календарем віряни 20 травня згадують чудотворну Любецьку ікону Богородиці - детальніше, яке сьогодні церковне свято в Україні за старим стилем, ми розповідали раніше.
Святому Фалалею моляться про здоров'я і гарний урожай, просять зцілити від захворювань і послати дощу, щоб не було посухи.
У народі на Фалалея заведено займатися городом - святого вважають покровителем врожаю огірків, тому сьогодні добре висаджувати цей овоч. З цієї ж причини день прозвали Фалалей-огірочник. Крім цього, можна також висаджувати баклажани. До речі, садити огірки сьогодні радять потай від чужих очей - тоді овочі виростуть на славу.
20 травня не можна здійснювати повсякденні гріхи - лихословити, заздрити, пліткувати, ображати людей або тварин.
У народі кажуть, що цього дня не варто ні з ким сваритися - сварка затягнеться надовго, а також не можна давати в борг гроші, інакше вони підуть із вашого будинку.
День ангела - в Олександрів, Олексіїв, Микит, Іванів. За старим календарем свій день ангела святкують Антони, Івани, Михайли, Степани.
За старих часів за прикметами цього дня люди визначали, яким буде врожай і погода найближчим часом:
Також помічали, що якщо жаб чути на всю округу, то огірків буде багато, так і казали: "Огірків наквакають".