Розповідаємо, яке православне свято сьогодні в церковному календарі, про що помолитися і кого пом'янути.
8 травня в новому календарі української церкви - день Іоана Богослова, одного з дванадцяти апостолів Христа і його улюбленого учня. Іоанн дуже шанується у православних, у народі день так і прозвали - Іван Богослов. Також сьогодні в Україні поминають загиблих у II Світовій війні. Про звичаї та заборони дати і яке сьогодні церковне свято за старим стилем - у матеріалі.
8 травня за новим православним календарем вшановують євангеліста й апостола-послідовника Ісуса Христа Іоана Богослова.
Іоан - один із дванадцяти учнів Спасителя, він супроводжував Ісуса в земному житті. Апостол бачив, як Христос воскресив доньку Аїра, був на горі Фавор під час Преображення Господнього, оплакував Ісуса разом із його матір'ю, коли того розіп'яли на хресті. Саме про нього тоді сказав Христос Богородиці: він - син твій, доручаючи тим самим Іоанну турботу про матір.
Іоан Богослов умів творити чудеса. За імператора Нерона він потрапив під гоніння, його хотіли отруїти, зварити в окропі, але безуспішно. Прожив Іоанн, згідно з писаннями, понад 100 років і помер сам.
***
Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято відзначають православні, які дотримуються старого календаря - 8 травня згадують апостола і євангеліста Марка.
***
8 травня в Україні щорічно згадують усіх, хто загинув у II Світовій війні. В день пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років у храмах моляться за упокій загиблих воїнів і невинно вбитих людей, кількість жертв цієї війни обчислюється мільйонами.
До святого Іоана, як до заступника за всіх нас перед Богом, звертаються з молитвами зцілити від хвороб, допомогти в різних життєвих ситуаціях, розібратися в сімейних конфліктах, просять про сімейне щастя. Рибалки моляться святому про багатий улов.
У поминальні дні віряни йдуть до храму, щоб помолитися, несуть так звані панахидки - продукти на помин, хоча це і не є обов'язковим.
Як уже говорили, святий Іоан завжди дуже шанувався в народі. На Івана Богослова прийнято пекти так звані обітні пироги - ними пригощають незаможних і сусідів. Це вважається особливо гарною прикметою, що обіцяє Божу милість.
У день Іоана Богослова забороняється лаятися, лихословити, пліткувати й обманювати. Не можна лінуватися і відмовляти в допомозі.
Народні прикмети не радять у свято позичати хліб і сіль - це до бідності.
Іменини сьогодні відзначають Іван та Арсеній. За старим стилем - Василь, Марк, Сергій.
Спостерігаючи за погодою цього дня, можна дізнатися, якою вона буде надалі:
Також дивилися, якщо до цього часу вже зацвіла черемха - літо буде з дощами.