Фільм Дениса Тарасова проливає світло на жахливі злочини радянської влади.
31 жовтня 2024 року в широкий прокат нарешті вийшов український фільм "БожеВільні" (Diagnosis: Dissent), який вже встиг успішно проїхатися світовими міжнародними кінофестивалями. Чому варто обов'язково подивитися цей фільм, читайте в огляді УНІАН.
В центрі сюжету фільму – звичайний молодий чоловік Андрій Довженко, що з родиною живе у Києві в 1970-х роках. Він має гарних дружину та сина, мешкає в хорошій квартирі, попри те що сам він зірок з неба не хапає. Його то відраховують з університету, то виганяють з роботу за так звану антирадянську поведінку. Ні, він не є дисидентом, не протестує проти систему. Він просто вдягається у джинси та шкіряну куртку, носить довге волосся та слухає заборонену в СРСР західну рок-музику. Ймовірно, усіма благами, які є в його житті, він має завдячувати батькові дружини, який є впливовим радянським психіатром. Щоправда, стосунки в них добре не складаються, адже відданий батьківщині чоловік аж ніяк не може сприйняти непутящий вибір своєї доньки.
І ось чергова витівка приводить Андрія до СІЗО, звідки він потрапляє прямісінько до суворої психіатричної лікарні, яка, судячи з усього, є ще гіршою за в'язницю. Здебільшого там утримають політичних в'язнів, що якимось чином не догодили радянській владі, а жорстокі місцеві санітари та лікарі із завзяттям маніяків намагаються зробити з них "нормальних радянських людей". І, тим не менш, навіть у цих жахливих умовах знаходяться ті, хто не полишає спроб боротися.
У цих умовах перед Довженком постає важкий вибір: співпрацювати з КДБ та повернутися до родини або ж допомогти розкрити правду про дисидентів, закатованих у психлікарнях. Та нарешті надати своєму бунту сенс.
Сюжет фільм має історичне підґрунтя, однак усі описані в ньому персонажі та події є вигадкою. В Радянському Союзі дійсно широко застосовувалася так звана каральна психіатрія, коли усіх інакодумців повільно знищували в закритих психіатричних установах. Спеціально для цього московський професор Андрій Сніжневський навіть вигадав унікальний діагноз "повільноплинна шизофренія", якого не існувало в жодній іншій країні. Комісії психіатрів ставили його тисячам дисидентів по всьому СРСР, і утримування в таких закладах вважалося гіршим за в'язниці та навіть концтабори, оскільки тут людей тримали без обмеженого терміну, нашпиговували нейролептиками, катували шоковою терапією, били та принижували. За даними правозахисників, таку практику Росія нині застосовує і на окупованих територіях України.
Для відтворення історичної дійсності автори фільму зверталися до архівних джерел та залучали консультантів – одним із них став лікар-психіатр, колишній політв'язень та дисидент Семен Глузман. Саме завдяки йому творчій команді стрічки вдалося відтворити атмосферу психлікарні, у якій тримали та катували інакодумців.
Фільм знімали в стінах справжньої психіатричної лікарні у Києві, в Будинку українського радіо, в одному з будинків музею Пирогово та Національному центрі "Український дім".
"БожеВільні" є повнометражним режисерським дебютом Дениса Тарасова, який до цього здебільшого працював над серіалами. Найвідоміші з його робіт – серіали "Шлях додому" та "Я – Надія".
Головну роль у фільмі виконав молодий український актор Костянтин Темляк (фільми "Кіборги. Герої не вмирають", "Будинок "Слово": Нескінчений роман", серіали "Кріпосна", "І будуть люди"). Його Андрій Довженко – збірний образ волелюбної людини, яка потрапила в лещата КДБ через відверте несприйняття божевільних правил комуністичного устрою.
Також у фільмі зіграли такі зірки українського театру та кіно, як Ірма Вітовська ("Брама", "Мої думки тихі"), Віктор Жданов ("Кіборги. Герої не вмирають", "Мирний-21", "Сірі бджоли"), Віталій Салій ("Я працюю на цвинтарі"), Сергій Калантай (серіал "Слуга народу"), Остап Ступка ("Тарас Бульба", "Ізі"), Наталія Бабенко ("Пульс"), Андрій Мостренко ("Снайпер. Білий ворон", "Мирний-21"), Анастасія Пустовіт ("Між нами", серіал "Перші ластівки. Залежні") та інші.
Світова прем'єра фільму відбулася ще 13 жовтня 2023 року на Міжнародному Варшавському кінофестивалі, де він отримав приз глядацьких симпатій. Пізніше стрічку показали ще на кількох престижних міжнародних кінофестивалях, де він також отримав низку відзнак.
Українсько прем'єра стрічки відбулася 18 липня 2024 року на Одеському міжнародному кінофестивалі.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,9 з 10 балів.
"БожеВільні" – дійсно динамічний, цікавий та гарно знятий фільм, який тримає глядача в напрузі від початку і до кінця. Здається, його творцям вдалося позбутися того сумнозвісного прокляття телевізійного формату, що переслідує багато нових українських фільмів. І це попри те, що режисер Денис Тарасов до цього працював над телевізійними проектами.
Водночас, хоча у фільмі показуються жахливі речі, сюжет фільму та загальна атмосфера побудований так, що глядач не виходить із зали морально роздавленим та не ходить потім в депресії два тижні. Зрештою, українцям і в реальному житті нині вистачає приводів для стресу та поганого настрою.
Також у фільмі добре прописані персонажі, хоча більша частина з них і є доволі стереотипною. При цьому, на нашу скромну думку, те, що Андрія Довженка на початку зробили середньостатистичною людиною, чия поведінка скоріше схожа на підлітковий бунт, а не ярим борцем за свободу України чи права дисидентів, було дуже вдалим рішенням. Саме завдяки цьому вдалося краще показати розвиток персонажа.
***
Про інші кіноновинки тижня читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найкращих серіалів жовтня та листопада 2024 року.
Марина Григоренк