Потужний радіосигнал надійшов із глибокого космосу, подолавши 130 мільйонів світлових років.
Астрономи виявили один із перших об’єктів, пов’язаних із загадковим космічним явищем в іншій галактиці – так званим швидким радіоспалахом (FRB). Як пише Daily Galaxy, дані з телескопа Джеймса Вебба (JWST) допомогли відстежити потужний космічний сигнал до певної точки. А там уже було виявлено слабкий об’єкт, який може допомогти пояснити його походження.
Це відкриття може допомогти знайти відповідь на одне з найважливіших невирішених питань сучасної астрофізики: що породжує швидкі радіоспалахи? Вони тривають мілісекунди, але їх можна виявити на величезних космічних відстанях. Перший такий радіоспалах було виявлено у 2007 році. Але за майже 20 років так і не з’явилося розуміння того, звідки вони походять.
Як зазначається в дослідженні, опублікованому в журналі The Astrophysical Journal Letters, астрономи відстежували траєкторію FRB 20250316A, яку виявили 16 березня 2025 року в галактиці NGC 4141. Це приблизно за 130 мільйонів світлових років від Землі – відносно недалеко за космічними мірками.
Система спостережень CHIME Outriggers у Канаді дозволила визначити місцезнаходження FRB 20250316A з вражаючою точністю та спрямувати телескоп Джеймса Вебба саме в той регіон, де стався спалах. Інфрачервоні прилади телескопа виявили слабке джерело світла, розташоване дуже близько до джерела радіосигналу.
Виявлений об’єкт отримав позначення NIR-1. І тепер потрібно з’ясувати, що це таке.
Можливо, це червоний гігант або масивна зірка середнього віку. Червоний гігант – це зірка, подібна до Сонця, що наближається до кінця свого життя. А другий варіант передбачає зірку, значно масивнішу, ніж Сонце. Але жоден із типів зірок не буде безпосередньо генерувати швидкі радіоспалахи.
Можливо, NIR-1 може бути частиною подвійної системи і містить невидиму поки що нейтронну зірку-компаньйона. Матеріал, перенесений з видимої зірки на нейтронну зірку, може створити умови, здатні викликати швидкий радіоспалах.
"Можливість виділити окремі зірки навколо швидких радіоспалахів – це величезний крок уперед. Це починає давати нам уявлення про те, які зоряні системи можуть генерувати ці потужні спалахи", – сказав науковець із CfA та співавтор дослідження Едо Бергер.
Дослідники також вивчили ширше оточення навколо спалаху. Аналіз виявив невелике скупчення молодих масивних зірок поблизу місця спалаху.
Це відкриття змусило команду розглянути друге пояснення. Воно пов’язане з магнетаром – сильно намагніченою нейтронною зіркою, що утворилася після колапсу масивної зірки. Згідно з дослідженням, одна з масивних зірок у сусідньому скупченні, можливо, вже еволюціонувала в такий об’єкт і могла бути причиною радіоспалаху. Магнетар на такій відстані був би занадто тьмяним, щоб його можна було безпосередньо побачити за допомогою телескопа.
Команда зазначила, що інфрачервоний сигнал може бути відбитим випромінюванням від спалаху. Майбутні спостереження за допомогою телескопа визначать, чи буде джерело слабшати з часом.
Нагадаємо, що вчені очікують на результати "великого вибуху" у зоряній системі T Coronae Borealis. Така подія відбувається приблизно раз на 80 років. Астрономи не виключають, що в результаті на нічному небі Землі з’явиться нова зірка, яку можна буде побачити без телескопа. Подія може статися вже найближчим часом.