З якими хворобами хребта не мобілізують: адвокат вказала на нюанси

У деяких випадках наявність гриж може стати причиною для отримання статусу непридатного до служби, поділилася експертка.

Мобілізація військовозобов’язаних з деякими тяжкими захворюваннями хребта неможлива. 

Визнати непридатними до служби можуть особу, зокрема, зі сколіозом IV ступеня або ж з дискектомією (видалення грижі з хребта) на кількох рівнях, розповіла УНІАН адвокат з мобілізаційного та військового права ЮК PROCTOR Тетяна Бухольська.

Крім того, за словами експертки, у деяких випадках наявність гриж може стати причиною для отримання статусу непридатного до військової служби.

Які є хвороби хребта, з якими не мобілізують в Україні?

Звільнення від мобілізації через проблеми з хребтом передбачене лише у двох статтях розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, зазначених у наказі Міноборони №402 – 64 та 76. У 64 статті вказано хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки, які є, у тому числі підставою для звільнення від мобілізації, а у 76-й прописано травми хребта. Якщо особа мала якісь серйозні травми хребта чи перенесла операції (спливло 4 місяців та більше після операції), тоді можливість її звільнення від мобілізації розглядатиметься саме за 76 статтею.

У моїй практиці я стикалася з тим, що особи зверталися з питанням про звільнення від мобілізації на підставі того, що мали деформуючий спондильоз.

Домогтися визнання особи з деформуючим спондильозом непридатною до служби можливо, але при цьому в особи обов’язково ще має бути міжхребцевий остеохондроз, і ці захворювання мають супроводжуватися больовим синдромом та функціональною нестабільністю 2 чи 3 стадії. Тобто, лише за наявності одного діагнозу - деформуючий спондильоз чи остеохондроз, особа не буде визнана непридатною до військової служби, а може бути визнаною, до прикладу, придатною до служби. Важливим фактором для встановлення вірного ступеня придатності до військової служби є наявність медичних заключень зі стаціонарного лікування.

Крім того, непридатною до служби можуть визнати особу зі сколіозом IV ступеня або дискектомією на двох чи більше рівнях.

У тому разі, якщо людина має грижі, вона також може претендувати на статус непридатної до військової служби. Причиною для визнання непридатності в основному є наявність зовнішніх гриж великих розмірів, і при цьому ці грижі порушують якісь функції внутрішніх органів. Людина має принести на ВЛК медичні заключення, в яких вказано розміри грижі і, наприклад, написано, що ці грижі негативно впливають на роботу дихальної системи та яким чином це відбувається.

Ще непридатною до військової служби можуть визнати людину з множинними або вентральними грижами, що не вправляються.

Як отримати відстрочку по хворобі?

Відстрочку за станом здоров’я військовозобов’язаний може отримати лише після проходження ВЛК. Військовозобов’язаного можуть визнати тимчасово непридатним та надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, якщо він нещодавно переніс операцію, або ця операція скоро має відбутися, наприклад, через тиждень. В основному відстрочку надають саме після перенесених операцій. Але варто не плутати, що така операція має бути проведена нещодавно, а не 4-5 місяців тому.

Ситуація: особа лікувала грижі, а потім зробила операцію і через тиждень прийшла на проходження ВЛК з медичними заключеннями. У такому разі її визнають тимчасово непридатною, у більшості випадків - на два місяці. Через два місяці військовозобов’язаному потрібно буде знову пройти ВЛК.

Якщо стан особи не покращився, і вона зможе надати медичні заключення, які це підтверджують, то тоді їй можуть оформити відстрочку від служби ще на два місяці.

На скільки дається відстрочка за станом здоров'я?

У моїй практиці було таке, що військовозобов’язаного максимум три рази поспіль визнавали тимчасово непридатним та надавали відстрочку за станом здоров’я. А на четвертий раз після чергового проходження ВЛК особі конкретно пишуть – непридатний, придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, медичних підрозділах, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), підрозділах логістики, зв’язку або оперативного забезпечення, охорони чи придатний.

Вас також можуть зацікавити новини: