Іноді юридична сила документа може опинитися під великим питанням.
Дарча на квартиру, будинок чи іншу нерухомість - це документ, який можна не лише оформити, а й навіть і оскаржити, і через суд визнати недійсним. Адвокатка адвокатського об'єднання "Globa & Globa" Катерина Пономаренко пояснила, чи можна оформити майно на особу без її присутності та чи оспорюється дарча на практиці в Україні.
Людина, яка бажає подарувати майно або отримати його, має розуміти - чи можна оформити дарчу без присутності обдаровуваного - Україна, а точніше, законодавство країни в цьому питанні накладає обмеження.
Пономаренко каже, що без присутності обдаровуваного дарчу не можна оформити, оскільки це двосторонній договір, його мають підписати дві сторони - дарувальник і обдаровуваний. Договором передбачено, що дарувальник передає обдаровуваному майно у власність, а обдаровуваний приймає його. І володіння певним майном передбачає не тільки права, а й обов'язки.
Експертка пояснила, чи можуть прямі спадкоємці оскаржити дарчу та в яких випадках є можливість розірвати договір. Вона каже, що якщо не минув строк позовної давності (1 рік від дня підписання дарчої), то дарча може бути розірвана судом у випадках, якщо:
Також дарча на будинок чи квартиру оскаржується, якщо обдаровуваний порушив обов'язок на користь третьої особи - не вчинив якихось дій, прописаних у договорі, наприклад, не передав гроші чи інше майно у власність, не надав право довічного користування даром чи його частиною тощо.
У тому разі, якщо дарча буде розірвана, дар дарувальнику повертається у власність у натурі або обдаровуваний повинен компенсувати йому вартість подарованого.
Чи оскаржується дарча? Так, це може зробити будь-яка сторона, а також особа, яка не є стороною договору, але вчинення правочину впливає на права такої особи - наприклад, спадкоємці майна.
Пономаренко нагадала, що дарча також може бути визнана недійсною в суді, якщо є такі підстави:
Дарча на квартиру не потребує оскарження в разі смерті обдаровуваного. Якщо договір дарування було оформлено з відкладальною обставиною, а обдаровуваний ще не отримав майно у власність, то в такому разі власником майна залишиться дарувальник, а якщо обдаровуваний помер, отримавши право на власність подарованого майна, то майно отримають його спадкоємці.