Дізнайтеся, хто та за яких умов отримає компенсацію у разі загибелі військовослужбовця.
У разі загибелі воїна його батьки, діти та дружина або чоловік мають право на грошову компенсацію від держави. Розмір виплати сім'ям загиблих військовослужбовців в Україні залежить від обставин смерті. Окрім грошей такі особи також отримують деякі пільги та знижки, якщо оформлять сіре або чорне посвідчення.
Про те, які виплати надаються родичам померлого військового в Україні, ексклюзивно для УНІАН розповіла адвокатка Адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова.
Як зазначає експертка, якщо військовий загинув в період повномасштабної війни проти РФ під час виконання ним обов’язків з несення військової служби, його родина отримає 15 мільйонів гривень за загиблого. Таку виплату передбачено 168 постановою Кабміну.
Наразі виплату розбили – 20% від 15 мільйонів виплачують одразу, а решту суми "розбивають" на 40 місяців.
Якщо ж смерть військовослужбовця настала внаслідок захворювання чи нещасного випадку в період проходження військової служби (тобто не через травму чи поранення унаслідок бойових дій), то сума виплат становить 750 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб – тобто 2,271 мільйонів гривень. Ці гроші виплачуються одразу.
Нарахування допомоги залежить від того, наскільки швидко рідні загиблих та ТЦК та СП зберуть необхідні документи та як довго їх потім розглядатимуть у Міністерстві оборони України. Якщо військова частина була на "нулі", то досить непросто отримати документи, які підтверджують загибель воїна. Після збору пакету потрібно буде чекати розгляду справи й нарахування коштів.
Олена Воронкова розповідає: "У мене в практиці були випадки, коли такі документи чиновники розглядали і рік, і півтора, хоча розгляд має тривати не більше року. Після затвердження нарахування виплати зазвичай не доводиться дуже довго чекати."
Рідним воїна треба отримати витяги:
Необхідно також надати свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують родинний зв’язок із загиблим, документ про причини та обставини смерті (у тому числі, постанова ВЛК, матеріали розслідування) та грошовий атестат, де зазначено інформацію про грошову винагороду, яка виплачувалася воїну.
Родини загиблих військових мають право на цілу низку пільг, одна з основних – можливість оформити пенсію по втраті годувальника. Якщо загиблий мав одного утриманця, тоді пенсія виплачуватиметься у розмірі 70% від грошового забезпечення воїна. Якщо ж утриманців два чи більше – то виплата становитиме по 50% зарплати загиблого на одну особу.
Якщо ж загибель військового під час служби не пов’язана із захистом України, тоді пенсія по втраті годувальника становитиме 30% від його грошового забезпечення.
Ще родини загиблих воїнів мають право на такі пільги:
Можуть отримати безплатні путівки в санаторій чи компенсувати вартість санаторно-курортного лікування, організованого самостійно.
Адвокатка зазначає: немає різниці, чи була особа мобілізована, чи служила у війську за контрактом. У разі загибелі усіх воїнів їхні родини мають право на однакову за розміром одноразову грошову допомогу.