Збитки України від нелегального ринку тютюну становлять близько 23 млрд гривень, - Плінський

Оцінки експертів, які проводили дослідження зростання продажів контрафактної продукції, сходяться на однаковій цифрі, зазначив журналіст.

Від нелегальної тютюнової торгівлі бюджет України щорічно втрачає близько 23 млрд гривень. Такими розрахунками поділилися журналіст-розслідувач і ведучий телемарафону Євген Плінський.

Під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі він зазначив, що всі основні дослідження, які проводили різні центри, зокрема Kantar-Україна, Економічна експертна платформа, а також дослідження на замовлення антитютюнових організацій, - вказують на близькі цифри втрат через нелегальний тютюновий ринок. Плінський згадав, що два дослідження - Kantar-Україна та Економічна експертна платформа - засвідчили, що близько 23-25% українського тютюнового ринку перебуває в тіні. Водночас дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) на замовлення антитютюнової громадської організації "Життя" показало дещо нижчий рівень нелегального ринку - близько 13%.

На думку Плінського, це може пояснюватися різницею в методології проведених досліджень.

Тут треба дивитися технічно - на різницю в методології, за якою проводилися дослідження. Крім досліджень Kantar-Україна та КМІС, є ще дослідження Економічної експертної платформи, за яким показник нелегальної торгівлі тютюновими виробами становить близько 23%. Тому ми можемо взяти середній показник і погодитися, що рівень нелегального ринку тютюну в Україні становить 20-23%. І такий показник буде об'єктивним і реальним."

Плінський додав, що у всіх дослідженнях збігалися оцінки щодо втрат бюджету - близько 23 млрд. грн.

"Цю цифру оголошували в т.ч. на фінансовому комітеті парламенту, і його очільники народні депутати Данило Гетманцев і Ярослав Железняк про це говорили. Тобто обсяги нелегального ринку справді суттєво зросли - з близько 5% у 2019 р. до 20-23% зараз", - пояснив тенденцію журналіст-розслідувач.

Нелегальний ринок тютюну в Україні

Як зазначалося, згідно зі звітом аудиторської компанії KPMG, Україна є другим за величиною ринком у Європі за рівнем нелегальної торгівлі сигаретами, поступившись лише Франції.

Нагадаємо, згідно з останнім дослідженням Kantar, рівень нелегального ринку сигарет в Україні 2023 року сягнув 25,7% (станом на жовтень). Ще в червні 2023 року цей показник становив 19,5%. Такий відсоток "тіні" є абсолютним антирекордом за всю історію дослідження Kantar нелегальної торгівлі сигаретами в Україні, починаючи з 2011 року.

За даними польських журналістів, український бюджет щороку втрачає гроші, за які можна було б придбати 29 пускових установок HIMARS з усім обладнанням.

Тютюновим контрафактом в Україні здебільшого торгують через телеграм-канали, він ділиться на два типи продукції - очевидні "кальки" брендів і продукція, формально призначена для продажу в зоні безмитної торгівлі (з маркуванням Duty Free) або на експорт. Лідерами з реалізації нелегальних сигарет є великі міста - Дніпро, Одеса, Львів, Харків.

Інші новини України: