Дізнайтеся, чи є у топленого масла гхі доведена користь для здоров'я.
Топлене вершкове масло дуже популярне в Індії і називається також "масло гхі". Індійська народна медицина аюрверда вважає цей продукт чудо-засобом від усіх хвороб. Але чи є реальні наукові дані про його користь? І як приготувати гхі самостійно?
Ми розібралися, що краще - топлене чи вершкове масло, і які є переваги в кожного виду. Пам'ятайте, що обидва ці продукти є жирними та висококалорійними, і переїдати їх у будь-якому разі не варто.
Про вплив цього інгредієнта на здоров'я розповіло видання WebMD. Гхі повільно готують на слабкому вогні, після чого з нього випаровується лактоза і залишаються жирні частинки. Його калорійність сягає майже 900 ккал на 100 г.
Оскільки топлене масло майже на 100% складається з жиру, зловживання ним несе шкоду для серцево-судинної системи та печінки. Люди, які часто їдять продукт, мають підвищений ризик ішемічної хвороби серця, попереджає сайт QuackWatch.
Але не варто демонізувати масло гхі - користь від нього теж є. По-перше, воно має вищу температуру димлення і не шкідливе для приготування їжі, тоді як на звичайному вершковому смажити не можна. По-друге, топлене масло можна використовувати кілька разів, а вершкове - тільки один, інакше воно стане канцерогеном.
Гхі містить багато вітамінів, корисних жирів та антиоксидантів. У невеликій кількості його вживання знижує рівень шкідливого холестерину, а також покращує стан шкіри. Продукт нешкідливий для людей із непереносимістю лактози.
Хоча користь топленого масла не така однозначна, як стверджує аюрверда, за смаковими якостями воно точно виграє. З правильним приготуванням воно набуває приємного карамельно-горіхового смаку. Його можна додавати в кашу, бутерброди, супи, випічку.
Ось як розтопити вершкове масло, щоб вийшло топлене: продукт жирністю щонайменше 80% (можна домашній) покладіть у каструлю з товстим дном. Готуйте на мінімальному вогні 40-60 хвилин, періодично помішуючи. Дочекайтеся, поки страва не розділиться на прозору рідину і каламутний осад. Потім процідіть у чисту банку через марлю, складену в 4 шари.
З 200 г звичайного масла вийде близько 170 г гхі. Зберігається воно довше - близько 1 місяця за кімнатної температури.