Статистика продемонструвала, що вимирання чекає на більш великих і високоспеціалізованих тварин, відкриваючи нові можливості для дрібних видів-універсалів.
В екосистемах скорого майбутнього домінувати будуть невеликі, комахоїдні тварини, універсали, здатні адаптуватися до широкого спектру умов середовища — гризуни, горобині і так далі. Менш адаптивні види –«фахівці», особливо великі — типу носорогів або орлів, — швидше за все, стануть жертвами нового глобального вимирання і зникнуть.
До таких нерадісних висновків приходять автори статті, опублікованої в журналі Nature Communications.
Фелікс Эйгенброт (Felix Eigenbrod) і його колеги з Саутгемптонського університету проаналізували 15 484 види сучасних ссавців і птахів, оцінивши ключові характеристики, які визначають їх роль в екосистемах: масу тіла, чисельність потомства, площу території, харчування тощо. За відомостями з Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи, для кожного виду тварин була врахована і загроза вимирання.
Статистична обробка даних показала, що в найближчі 100 років середня маса тіла ссавців зменшиться на чверть. Цей тренд існував і раніше: за останні 130 тисяч років їх розміри зменшилися приблизно на 14%, але тепер цей процес значно прискорився. «Ми показали, що очікуване вимирання не буде випадковим, — говорить професор Ейгенброт. — Це вибірковий процес, який знищить певні види, в залежності від їх власних особливостей і чутливості до змін середовища».