ЗМІ назвали три можливі сценарії підвищення ціни на газ

Перший варіант — Hub+ — ціна на німецькому хабі плюс витрати на транспортування. Це найдорожчий варіант, його уряд намагається уникнути.

Кабінет міністрів передбачив три основних сценарії розрахунку ціни на газ для населення.

Читайте такожГаз для населення не подорожчає до вересня (відео)

Перший варіант — Hub+ — ціна на німецькому хабі плюс витрати на транспортування. Це найдорожчий варіант, його уряд намагається уникнути, пише «Економічна правда».

За націнки 2,5% з ПДВ (націнка ПСО-постачальника) ціна на газ сягне 10 259 грн за тис. куб м. За націнки 10% ПДВ вона зросте до 10 945 грн за тис. куб м.

За законом торгова націнка постачальника не може перевищувати 2,5% ціни, за якою постачальники купили паливо у "Нафтогазу".

Міненерго пропонує обмежити роздрібну ціну продажу газу націнкою не вище 10%, щоб споживач з наявної кількості постачальників, які пропонують державний газ, міг вибрати того, який пропонує меншу націнку.

Hub- — ціна на німецькому хабі мінус витрати на транспортування.

Вартість газу для населення з мінімальною націнкою і ПДВ в такому випадку становитиме 7765 грн за тис. куб м. За націнки 10% ПДВ вона становитиме 8268 грн за тис. куб м. Це найдешевший варіант.

Hub0 — "чиста" ціна на німецькому хабі. Вартість газу для населення за такого варіанту досягне 9215 грн за тис. куб м і 9825 грн за тис. куб м з націнкою 10% ПДВ.

У Кабміні сподіваються на рішення, яке передбачає найменше зростання тарифів, тобто варіант Hub-.

Перший аргумент уряду проти різкого підвищення тарифів на газ - збільшиться кількість субсидіантів і обсяг витрат бюджету на комунальні субсидії.

Якщо в 2017 році субсидії отримували 60% населення або 7,2 млн домогосподарств, то в разі підвищення тарифів їх кількість може зрости до 72% або до 8,6 млн.

За такого сценарію видатки державного бюджету на субсидії з запланованих 71 млрд грн зростуть до 79,2-115 млрд грн залежно від варіанту.

Другий аргумент - спостерігається стрімке зростання заборгованості населення за спожитий газ.

Третій пакет аргументів — "спочатку все інше, а потім - ринкова ціна".

Зокрема, уряд намагається переконати МВФ у тому, що спочатку потрібно завершити анбандлінг "Нафтогазу" - до кінця 2018 року, ввести добове балансування, зменшити кількість одержувачів субсидій до 25% або забезпечити потреби споживачів газом власного видобутку, а вже потім підвищувати ціну на газ до ринкового рівня.