Антимонопольний комітет намагається оштрафувати інвесторів на 6,5 мільярда гривень – експерт

АМК намагається накласти штраф за монополізацію, яку сам раніше і дозволив. Усі об'єднання дистрибуційних компаній проходили за згодою Антимонопольного комітету.

Антимонопольний комітет України оприлюднив рішення про накладення штрафів на суму 6,5 мільярда гривень на афілійовані компанії «Філіп Морріс», «Джей Ті Ай», «Імперіал Тобакко» та «Брітіш Американ Тобакко», а також на компанію «ТЕДИС Україна».

АМК стверджує, що мала місце змова виробників – не допустити на ринок дистрибуції тютюнових виробів потенційних нових учасників.

Але, як пояснює юрист, доктор державного управління Руслан Овчаренко, Антимонопольний комітет сам винен в монополізації ринку гуртової торгівлі тютюновими виробами.

"В офіційному повідомленні Антимонопольного комітету затверджується, що з'явився «єдиний і спільний дистриб'ютор на ринку первинної реалізації сигарет» у 2013 році. Між тим, у 2010 і 2011 рр. відбувалися об'єднання дистрибуційних компаній з «ТЕДИС» не тільки з відома, але і з офіційної згоди Антимонопольного комітету України", – заявив Руслан Овчаренко.

Більш того, за словами експерта, Антимонопольний комітет не зміг довести, що виробникам було вигідно продавати весь обсяг сигарет одному дистриб'ютору.

"Це суперечить логіці й здоровому глузду. Наявність 10-12 оптових компаній могло б бути вигідно виробникам – оскільки це знизило б ціни на послуги по доставленню сигарет. Ніякої «єдиної угоди» виробників «ТЕДИС» не було і бути не могло", – пояснює юрист Руслан Овчаренко.

Водночас у такому об'єднанні оптових мереж був і свій позитив – у тому числі для малого бізнесу.

"Велика конкуренція на рівні гуртових продажів вдарила б по роздрібних мережах. Саме коштом роздробу – зокрема малого бізнесу – оптові мережі компенсували свої витрати", – упевнений юрист.

За його словами, наявність одного великого оптового гравця дозволяє більш ефективно контролювати рух сигарет на ринку і запобігати їхній контрабанді в країни Євросоюзу.

Експерт прогнозує, що такий величезний штраф призведе до нового інвестиційного скандалу. Іноземні інвестори будуть відстоювати свої права не лише в українських, але і в міжнародних судах, що не буде сприяти поліпшенню інвестиційного клімату в Україні.

"Рішення АМК негативно вплине на 4 підприємства з ТОП-10 найбільших платників податків в Україні. Це - удар не тільки по майбутнім інвестиціям. Такі кейси завжди впливають на інвестиційний рейтинг країни. Але це ще й удар по місцевих громадах, які залежать від податкових надходжень виробників. Наприклад, у Кременчуку і Прилуках виробники сигарет - основні платники податків і роботодавці", – нагадав юрист, доктор держуправління Руслан Овчаренко.