Розповідаємо, як і чим годувати гусей у домашніх умовах і які продукти їм категорично заборонені.
Гуси - дуже розумні домашні птахи. Їх вирощують не тільки на фермах, а й у маленьких господарствах. Гуси швидко набирають вагу - буквально за кілька місяців, і вважаються дуже невибагливими в їжі. Але водночас їх не можна годувати всім підряд. Розповідаємо, що не можна давати гусенятам і дорослим гусям, а що навпаки - допоможе набрати їм вагу.
У природі дорослі гуси їдять переважно рослинну їжу, іноді - жучків-черв'ячків і дрібну рибку, але їх їдять між іншим. Гусенят годувати зеленню відразу ж після народження не можна.
Що дають гусенятам:
Після цього в раціон можна додавати подрібнену конюшину, люцерну і кропиву, з тижневого віку - пшеничну і кукурудзяну кашу. З кожним днем зелені можна давати все більше і більше, але нових продуктів у раціоні повинно бути не більше 15% і щоразу потрібно спостерігати, як гусенята на них реагують.
Годувати маленьких гусенят потрібно 5 разів на день, їжа щоразу має бути свіжоприготованою, оскільки вона швидко закисає, і сильно подрібненою (!).
Також у гусенят має бути постійний доступ до води, спочатку кип'яченої - вони не тільки п'ють її, а й промивають дзьоби після їжі.
Головна заборона - занадто рідку їжу гусенятам давати не можна. Консистенція має бути такою, щоб, стиснувши в руці, вона розсипалася. В іншому разі вона закупорюватиме носові отвори в малюків, це може спричинити запалення порожнини носа і вони загинуть.
За 2-3 тижні, коли гусенята підростуть і зміцніють, у їхній раціон уже вводять більш "дорослу" їжу - вони вже можуть самі щипати травичку.
У природі основу раціону гусей становить рослинна їжа: трава, насіння, кореневища, цибулини, зерно, ягоди, водні рослини. Як уже говорили, можуть птахи їсти і комах, і дрібних ракоподібних. У домашніх умовах харчування птахів має бути максимально наближеним до природного. Давайте розберемося, чим їх потрібно годувати.
Чи можна годувати гусей пшеницею, ячменем і кукурудзою? Гусей можна і потрібно годувати пшеницею, ячменем, кукурудзою, але зерно потрібно давати не цільним, а подрібненим і привареним. Якщо є можливість, можна продовжувати давати птахам каші. Є також спеціальні готові суміші з пшениці, ячменю та кукурудзи.
Але 70% раціону має все-таки становити зелень: конюшина, кульбаба, кропива. Доросла гуска за день може з'їдати до 2 кг зелені - так вона насичує свій організм необхідними вітамінами. Тому багато фермерів вирощують цю птицю в теплу пору року, щоб був доступ до свіжої зелені.
Чи можна годувати гусей однією кукурудзою? Не бажано. Так само як не можна їм давати одну пшеницю або один ячмінь. Раціон у птахів має бути різноманітним - зернові можна чергувати, плюс, як уже говорили, має бути зелень. Крім цього, гуси також чудово їдять сирий гарбуз, кабачки, кавуни, дині, сезонні овочі та фрукти. Їх можна натирати, додавати до них висівки і дерть (подрібнене зерно) - гуси будуть раді.
У холодну пору року зелень можна замінити сіном, а також годувати гусей зерновими. Чи можна годувати гусей вареною картоплею? Так, можна давати відварну картоплю і моркву.
У гусячому раціоні мають бути такі основні продукти:
І тепер найголовніше - чим не можна годувати гусей:
Чи можна давати гусям свіжий хліб? Теж не бажано. Хліб - це не природна їжа для гуски і поживних речовин у цьому продукті мало. Якщо годувати гусей хлібом, то вони просто зажиріють і зароблять собі проблеми з травленням.
І ще один момент: не всі трави корисні гусям - деякі можуть викликати розлад травлення і зниження продуктивності та навіть призвести до падежу.
Небезпечними для гусей вважаються:
Гуси - розумні птахи і зазвичай самі їх уникають, але якщо вони голодні, то можуть і наїстися. Тому якщо ви відправляєте гусей на вигул на галявину або ж на водойму, спершу перевірте майданчик для випасу і нагодуйте птахів зеленню.
Раніше ми розповідали, чим годувати курей-несучок, щоб краще неслися.