Дізнайтеся, які про сьогоднішню дату є давні вірування і заборони.
Усім українцям відомо, яке свято 9 травня раніше було головним у нашій країні. Україна в цю дату більше не відзначає День перемоги - його замінило інше торжество. Не менш важливий цей день для православних вірян. Ми назвали головні звичаї та народні вірування, пов'язані з датою 9 травня.
Православні віряни сьогодні вшановують одного з найбільш прославлених святих. Варто запам'ятати, що свято сьогодні - церковний день вшанування Миколи Чудотворця за новим календарем.
Прихильникам старого стилю цікаво дізнатися, яке сьогодні церковне свято настає за юліанським календарем - це вшанування священномученика Василя і мучениці Глафіри Амасійської.
Усім нам варто знати і пам'ятати видатних українців, народжених 9 травня. Це літературознавець Володимир Гнатюк, політик і військовий УНР Кирило Осьмак, актори Аполлон Ячницький і Микола Панасьєв, кінорежисер і оператор Юрій Іллєнко, учасник російсько-української війни і Герой України Олег Фадєєнко.
Ну а офіційне свято сьогодні в Україні - це День Європи. Торжество прославляє єдність і згуртованість жителів Європейського континенту, єдині демократичні цінності, а також спільний внесок європейських країн у перемогу над Третім Рейхом.
Є чимало видатних людей світу, для яких сьогоднішня дата є днем народження - композитор Клаудіо Монтеверді, археолог Говард Картер, футболіст Юпп Гайнкес, композитор і музикант Біллі Джоел, кінорежисер Джеймс Брукс.
Щодо міжнародних урочистостей, то Євросоюз, як було згадано, святкує День Європи. Ще одне свято сьогодні, встановлене рішенням ООН, це День перемоги над нацизмом і вшанування пам'яті загиблих під час Другої світової війни, що триває два дні поспіль - 8 і 9 травня.
Серед інших національних і всесвітніх свят варто згадати такі:
Також цікаво згадати, що цього дня 2022 року американський президент Джой Байден схвалив закон про ленд-ліз для нашої армії.
У народно-православному календарі ця дата називається Миколай Літній або Микола Весняний. У наших пращурів було заведено молитися про гарний урожай і приплід худоби, хороше самопочуття, заступництво для самотніх людей. На Миколая заведено освячувати воду, а потім вмиватися нею і поїти тварин.
Наші предки за багато століть склали такі приказки про цей день:
Як передбачають синоптики, погода 9 травня буде похмурою і холодною. Майже у всіх областях, крім західних, очікується дощ.
Також варто знати про народні заборони дати. Оскільки у вірян відзначається 9 травня свято Миколи Чудотворця, у такий важливий день не можна бажати зла, заздрити іншим людям, лихословити, розпускати плітки. Також не варто нічого позичати, інакше позичене не повернуть.
ПЦУ за новим стилем вшановує святих з іменами Василь, Гаврило, Дмитро, Йосип, Миколай, Семен і Акіліна, а їхні тезки святкують іменини. Якщо ж ви дотримуєтеся старого стилю, то варто відзначити сьогодні свято іменин Василя, Івана, Нестора, Миколи, Петра, Степана і Глафіри.