День праці 1 травня: цікаві факти про свято, яких ви не знали

1 травня - свято трудящих, відоме більше як Міжнародний день праці, відзначають у багатьох країнах світу.

Міжнародний день праці 1 травня, або Першотравень відзначають нині у 142 країнах світу. Як він з'явився, як змінювався з плином часу та чи відзначають зараз 1 травня в Україні - розповідаємо нижче.

Як з'явився День праці - свято та цікаві факти про нього

Старше покоління і ті, хто застав ще першотравневі демонстрації в СРСР, знають 1 травня як День міжнародної солідарності трудящих. Але таким він став лише 1972 року і з'явився не в Союзі.

  • Перша демонстрація 1 травня відбулася в XIX столітті

1856 року робітники в Австралії влаштували мітинг, який і став прабатьком нинішнього свята. Тоді австралійці вимагали собі 8-годинний робочий день, їх підтримали у США та Канаді - там теж організували мітинги. Один із таких, 1886 року в Чикаго, закінчився загибеллю і пораненням кількох людей, а ще кілька демонстрантів отримали смертний вирок.

На знак пам'яті американські робітники оголосили 1 травня Днем солідарності трудящих усього світу.

  • День праці в Україні вперше відзначили у Львові

В Україні 1 травня, День праці, вперше відсвяткували у Львові 1890 року - тоді ж відбулися мітинги і в інших країнах світу. На них вимагали підвищити зарплату і кращі умови праці.

З приходом радянської влади цей день став пропагандистським святом.

  • Першотравень у Союзі називався спочатку по-іншому

На початку XX століття в Російській імперії мітинги 1 травня вийшли з політичним і революційним забарвленням - до революції 1917 року. До 1972 року він називався "День Інтернаціоналу" і з 1918 року ж став вихідним. У 1928 році вихідним став і день 2 травня.

  • День солідарності трудящих у СРСР не відстоював права робітників

1972 року свято стало називатися "День міжнародної солідарності трудящих - Перше Травня", тобто, свято робітників. Вважалося, що в Союзі ніхто нікого не експлуатує і зарплати у всіх нормальні, тож обстоювати права не потрібно - тільки висловлювати солідарність.

Свято проходило під червоними прапорами і з портретами вождів. 2 травня всі йшли на "маївки".

  • На честь 1 травня в Союзі називали дітей, вулиці та міста

Радянській пропаганді не було рівних - на честь першотравневих демонстрацій і гасел стали називати дітей. На щастя, ці імена не прижилися, оскільки звучали вже зовсім погано. Наприклад, дівчаток називали Даздраперма, що означало "Да здравствует Первое мая!" (Хай живе Перше травня!")

Міста називали Первомайськами, а ті, які носили інші назви, обов'язково мали вулицю 1 травня або провулок Першотравневий.

  • За неявку на першотравневий мітинг у СРСР могли позбавити зарплати

Явка на демонстрації 1 травня мала бути обов'язковою. Якщо людина не приходила на неї з якоїсь причини, то працівника могли позбавити премії або 13-ї зарплати. Студентів лякали відрахуваннями.

  • Останній День солідарності трудящих став антиурядовим

У 1990 році демонстрація на 1 травня в Москві перетворилася на антиурядовий мітинг. Перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов навіть покинув захід.

У 1992 році, після розвалу Союзу, день перейменували на Свято весни і праці.

Нині День трудящих, як уже говорили, відзначають у 142 країнах світу, щоправда, у Штатах, Японії, Австралії та Новій Зеландії він проходить в інші дати. 1 травня - свято в Україні й нині, з 2017 року воно називається День праці. 1 травня так і залишилося вихідним, але під час воєнного стану його скасували.

Раніше ми розповідали, що зміниться з 1 травня в Україні.

Вас також можуть зацікавити новини: