11 липня: церковне свято сьогодні, про що просять святу Ольгу, що не можна давати з дому

У православне свято сьогодні згадують велику княгиню Київську - рівноапостольну Ольгу, яка першою в Київській Русі прийняла християнство.

11 липня у православних храмах відбуваються молебні на честь святої рівноапостольної Ольги, великої княгині Київської. Які традиції та прикмети пов'язані з цим днем, і яке сьогодні церковне свято за старим стилем - читайте в нашому матеріалі.

Що за свято сьогодні церковне в Україні

11 липня в новому церковному календарі вшановують святу рівноапостольну княгиню Ольгу, яка першою прийняла християнство в Київській Русі та увійшла в історію як проповідниця православ'я.

Де народилася майбутня велика княгиня, невідомо. Сперечаються історики і про її дату народження, називаючи період між 880 і 920 роками. Українські експерти дотримуються думки, що Ольга народилася близько 910 року. Вважається, що звали її при народженні Хельга, що мовою варягів означає "священна".

За легендою з київським князем Ігорем Ольга познайомилася, коли князь був в одній із подорожей. Йому потрібно було переправитися на інший берег річки, і він попросив про це дівчину, яка пропливала повз на човні. Пізніше князь прислав до Ольги сватів, а в шлюбі у них народився син Святослав.

Але сімейне життя було недовгим: князь Ігор загинув від рук древлян. І тоді, оскільки син ще був малолітній, Ольга сама взяла владу у свої руки і проявила себе як доволі жорсткий і хитрий правитель. За переказами, вона не пробачила древлянам смерті Ігоря і прикинулася, що згодна вийти заміж за їхнього князя. Перших же древлянських послів Ольга веліла закопати живцем, а других - спалити в лазні. Після цього вона разом із військом вирушила до могили чоловіка, що знаходилася на території древлян, і перебила їхніх 5 тисяч.

946 року Ольга вдруге пішла на древлян і тоді ж остаточно їх розгромила. Коли Ольгине військо не змогло взяти Іскоростень, княгиня наказала спалити місто - до лап місцевих птахів прив'язали палаючу клоччя, і вони підпалили Іскоростень.

В історію княгиня Ольга увійшла як перша з правительок Київської Русі, хто прийняв християнство. Вона вирушила до Константинополя (нині це Стамбул), де її хрестили під ім'ям Олена. Із собою на батьківщину Ольга привезла ікони та книги, а також заклала будівництво храмів і стала проповідувати християнську віру. Також, як правитель, Ольга зміцнила кордони Київської Русі, ввела в державі систему податків.

Після смерті мощі святої перенесли в Десятинну церкву в Києві, збудовану її онуком, князем Володимиром. Вшановувати Ольгу як святу почали в X столітті, а 1547 року офіційно зарахували до лику рівноапостольних святих.

Яке сьогодні православне свято відзначають ще:

  • згадують чудо великомучениці Євфимії Всехвальної, через яке утвердилося православ'я;
  • вшановують мученика Кіндея, пресвітера.

Раніше ми також розповідали, яке сьогодні церковне свято в Україні за старим календарним стилем - 11 липня згадують преподобного Павла, святого цілителя VII століття.

Про що просять у святої Ольги, що можна і що не можна робити сьогодні

До святої рівноапостольної Ольги звертаються в молитвах матері військових, сироти та знедолені, ті, хто втратив близьких людей. Також рівноапостольну просять про вдале заміжжя і багатий урожай.

У народі день прозвали Ольгин, Ольга Жниварка - у самому розпалі польові роботи, які потрібно завершити до того, як погода зіпсується.

Ольгин день вважається вдалим для всього, що пов'язано з рослинами: можна пересаджувати квіти, удобрювати і прополювати грядки. Все, що зроблено на ділянці або в полі 11 липня, принесе подвійну користь. Також, за звичаєм, цього дня перевіряють запаси і підраховують витрати, планують витрати - свята Ольга була дуже хорошою і розумною господинею.

Доброю справою в цей день вважається допомогти нужденним і проявити терпимість до слабкостей інших.

Водночас церква сьогодні, як і завжди, застерігає від лихослів'я, сварок, злості, заздрості, зневіри.

Народні заборони стосуються лінощів і клопоту по дому - прати, прибирати та шити цього дня не радять. Також не можна виносити щось із дому або давати в борг гроші чи продукти - разом із ними може піти достаток.

Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають у народному календарі.

Прикмети 11 липня - якими будуть погода і врожай

Прикмети в Ольгин день говорять про таке:

  • вранці на траві та городі багато роси - буде поганий урожай помідорів і огірків;
  • чути розкотистий грім - риболовля буде вдалою;
  • день сонячний і спекотний - до врожаю зернових;
  • багато мошкари і комарів - буде багато грибів восени;
  • бджоли турбуються - до спеки;
  • з дерев опадає листя - осінь буде рання.

День святої Ольги також ще називають Стожарами, на честь зоряного скупчення в сузір'ї Тельця - якщо воно цього дня було яскравим, то жнива будуть вдалими, а врожай багатим.

Вас також можуть зацікавити новини: