Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 13 жовтня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
13 жовтня за новим церковним календарем згадують чудотворну святиню - Іверсько-Мирненську ікону Божої Матері ("Мироточиву"), яка знаходиться на Вінничині. Про традиції та прикмети 13 жовтня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем - у матеріалі.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
13 жовтня за новим церковним календарем (26 жовтня за старим) - день чудотворної Іверсько-Мирненської ікони Божої Матері ("Мироточивої").
Іверсько-Мирненська ікона Богородиці знаходиться в селі Мирне (колишня Кіровка) Вінницької області. Іверську ікону Божої Матері в місцевий храм привіз його настоятель, протоієрей Віталій Трач із Браїлівського жіночого монастиря під Вінницею. У 2007 році на свято Архістратига Михаїла 21 листопада (за старим стилем) ікона "заплакала" - замироточила. Відтоді святиня постійно мироточить, подекуди так сильно, що за добу збирається понад літр мироточивості, яку роздають вірянам.
Ікона Богоматері вважається чудотворною - зафіксовано низку чудесних зцілень біля ікони та від мироточивості, що витікає з неї. Відома історія сім'ї, яка прилетіла з Німеччини, щоб узяти чудесного миру для доньки Вероніки, яка хворіє на туберкульоз кісток. Після відвідин храму літак, яким вони поверталися, не встиг ще приземлитися в Мюнхені, як дівчинці стало краще, а потім хвороба взагалі відступила. На знак подяки ця сім'я подарувала красиву корону, яка до сьогоднішнього дня прикрашає кіот ікони.
Чудотворна святиня побувала в багатьох храмах Вінниччини, а згодом і в різних куточках України - Києві, Львові, Черкасах, Умані, Ужгороді, Кропивницькому, Житомирі та інших містах. Під час перебування в Києво-Печерській лаврі іконі подарували оклад.
Цікаво, що в Мирненському храмі мироточить не лише ікона Богородиці. Також 2007 року місцеві жителі принесли до церкви ікону Всіх святих, яку раніше викинули зі зруйнованого Покровського храму - ікона замироточила у вірян вдома. Пізніше в храмі також замироточив образ Христа Спасителя.
Церковне свято 13 жовтня за старим стилем
Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем - що можна і не можна робити в день пам'яті святителя Михаїла, першого митрополита Київського.
Прикмети дня говорять про майбутню погоду і зиму:
У народному календарі 13 жовтня - свято Іверська, Агафонів день, Карпов день, названий так на честь великомучеників Карпа, диякона Папіла, його сестру Агафоніку і Агафодора, пам'ять яких також звершується 13 жовтня.
Сьогодні, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, наклепів і осуду, а також заздрості, жадібності, помсти і відчаю. Не слід відмовляти в допомозі тим, хто просить.
Народні прикмети дня не радять сьогодні займатися важкою роботою по дому.
У молитвах до Богоматері перед чудотворною Іверсько-Мирненською іконою просять зцілення, захисту від лиха, розради в бідах, моляться за різних важких життєвих обставин.
За народною традицією сьогодні потрібно добре викупатися - вважається, що так можна прогнати всі недуги.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Трохим, Микола, Карп, Веніамін, Микита.
За старим стилем іменини святкують Михайло, Григорій, В'ячеслав, Матвій, Олександр, Леонід, Олексій, Петро, Василь, Олександра.
Раніше ми публікували церковний календар на жовтень 2024 року з датами за новим і старим стилем.