Яке церковне свято відзначають віряни 24 березня за старим і новим стилем, заборони дня, у кого іменини.
24 березня за новим церковним календарем відзначають передсвято Благовіщення Пресвятої Богородиці та згадують Захарію Печерського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Православне свято 24 березня (6 квітня за старим стилем) - день пам'яті преподобного Захарії Печерського, постувальника, і передсвято Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Преподобний Захарія жив у XII-XIV століттях і був ченцем Києво-Печерської лаври, жив у Дальніх печерах. Своє ім'я - пістник - Захарія отримав, бо дотримувався надзвичайно суворого посту. Траплялося, що він їв лише після заходу сонця і лише одну траву.
Прославився преподобний тим, що молитвою міг вигнати біса і зцілити душу людини. Завдяки своєму праведному життю він також міг бачити ангелів.
Святі мощі Захарії спочивають у Дальніх печерах Києво-Печерської лаври.
***
Напередодні деяких важливих свят Церква відзначає передсвято, яке триває від 1 до 5 днів. На службах у цей час на богослужінні починають читати молитвослов'я та піснеспіви.
Благовіщення Пресвятої Богородиці також має передсвято. Цього дня в храмах читають святковий тропар, а сама подія сповнена радості та благоговіння. Слово "Благовіщення" означає добра, радісна звістка про те, що почалося визволення людського роду від гріха і вічної смерті.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святителів Софроніїв, патріарха Єрусалимського і затворника Печерського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
У народному календарі 24 березня - свято Артемон-дери полоз, яке назвали так на честь святого Артемія Селевського, пам'ять якого теж звершується цього дня.
Прикмети дня говорять про погоду надалі:
Вважається також, що якщо ніч цього дня тепла, то весна буде дружна. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.
У церковне свято 24 березня не слід лихословити, лаятися, пліткувати, засуджувати, заздрити і відмовляти в допомозі. Церква не схвалює брехню, лінь, жадібність, відчай.
Триває Великий піст: тим, хто постить, цього дня потрібно дотримуватися сухоїдіння. Важливо пам'ятати, що обмеження в їжі - не головне під час посту, набагато важливіше стежити за своїми думками, словами і вчинками.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: після обіду цього дня не слід важко працювати, прибирати, прати, шити - це вважається гріхом. Не можна ображати будь-кого - ані людей, ані тварин. Цього дня не ходять у гості й не приймають гостей.
У православне свято сьогодні ввечері віряни йдуть до храму, щоб попросити у Діви Марії заступництва і прощення. Якщо немає можливості відвідати храм, можна помолитися вдома або в іншому місці. Головне - це щира молитва.
Існує народний звичай дня: перед тим, як іти до церкви, потрібно всією сім'єю тричі обійти дім із молитвою - вважається, що так можна захистити його від недоброго. Також напередодні Благовіщення роблять прибирання в оселі та закінчують усі невідкладні справи. Раніше цього дня за традицією розпалювали багаття, в якому спалювали все непотрібне - вважалося, що чим вище полум'я багаття, тим сильніший захист від нечисті.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Артемій, Володимир, Петро, Степан, Яків.
За старим стилем день ангела у Василя, Івана, Георгія, Юхима, Софронія.