
Щороку перед Великоднем віряни постять 48 днів, щоб підготувати тіло і душу до світлого свята. Цей період називається Великий піст і має багато народних традицій. Обмеження в піст пов'язані не тільки з їжею, а й поведінкою. Ми розібралися, коли починається Великий піст 2025 року і що не можна робити в цей період.
- Навіщо потрібен і коли починається Великий піст
- Що не можна робити у Великий піст 2025 року
- Народні та православні традиції на Великий піст 2025 року
Навіщо потрібен і коли починається Великий піст
Великий піст дається християнам для того, щоб очистити тіло і душу від земних "тягарів", виховати терпіння і сконцентруватися на духовності замість тілесних задоволень. Після цього вірянин буде готовий зустрічати світлий Великдень.
Усі 48 днів, скільки триває Великий піст, віряни читають покаянні молитви й обмежують розваги. А всі суботи посту, крім першої, є поминальними.
У 2025 році Великий піст розпочнеться 3 березня (відразу після Масляної 2 березня) і закінчиться 19 квітня, а 20 квітня українці зустрічатимуть Великдень.
Що не можна робити у Великий піст 2025 року
Найважливіше, що потрібно запам'ятати про Великий піст 2025 - що не можна їсти в цей період. Кожному вірянину відомо, що в цей період під забороною м'ясо, молочні продукти та яйця. Також протягом усього часу, крім великих свят, заборонена риба.
Не обов'язково, але бажано також відмовитися від спиртних напоїв, солодкого, спецій та інших добавок, які відволікають вірянина на їжу. Їжа в період посту має бути скромною, щоб можна було сконцентруватися на молитвах.
Крім харчових є також духовні обмеження. У піст не можна веселитися, влаштовувати гучні вечірки, сваритися і, звісно ж, грішити. Цей час дається нам для покаяння і поминання померлих, а також налагодження стосунків у родині.
Народні та православні традиції на Великий піст 2025 року
Церковне свято відзначають не тільки в храмах, а й у домівках - українці віками успадковують і шанують свої традиції, тож знають, які важливі дні поєднує в собі Великий піст - їх усього чотири.
Чистий понеділок
Це перший день посту. Його назва виникла через те, що за старих часів люди очищали будинки від духу Масляної. Саме в цю дату - 3 березня 2025 року - не забудьте вимити підлогу, протріть усі поверхні та зробіть генеральне прибирання. Вірянам потрібно буде сходити до церкви і помолитися про відпущення гріхів.
Страсний тиждень і страсна п'ятниця
Останній тиждень посту називається Страсною седмицею і вважається траурним, оскільки присвячений важким передсмертним стражданням Ісуса. Найтрагічнішим днем є Страсна п'ятниця 11 квітня - день, у який згадують смерть Христа на хресті.
Увесь тиждень, а тим більше в п'ятницю, віряни не повинні працювати, шити, в'язати, прибирати, прати, вживати їжу, веселитися, пити алкоголь, лаятися. Можна піти в храм, подати милостиню, допомогти кому-небудь, зробити будь-яку добру справу.
Лазарева субота
У 2025 році це свято припадає на 12 квітня - одразу перед Вербною неділею. У нього немає якихось конкретних суворих обмежень і заборон, але варто відкласти частину домашніх турбот. Йдеться про прибирання, прасування, прання та рукоділля. Замість цього краще заготовити гілочки верби для свята і прочитати молитву про зміцнення здоров'я.
Вербна неділя
Настає одразу ж після Лазаревої суботи, у 2025 році святкується 13 квітня. Це дуже велике церковне свято, інша назва якого Вхід Господній в Єрусалим. У храмах у цю дату проводять богослужіння та літургії. Вірянам потрібно поставити свічку за здоров'я та освятити гілочки верби. Так само, як і в будь-яке інше велике свято, не можна важко працювати.