Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 7 листопада за новим і старим стилем, що можна і не можна робити, у кого іменини.
7 листопада за новим церковним календарем вшановують святого мученика Феодота Анкірського. У народному календарі - Федотів день. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цього дня, а також яке церковне свято сьогодні за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) - збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.
Православне свято 7 листопада за новим календарем (20 листопада за старим) - день пам'яті святого мученика Феодота Анкірського, (Феодота, корчемника).
Феодот жив у III столітті в Анкірі Галатійській (нині місто Анкара в Туреччині). У нього був свій готель, Феодот був одружений і вів праведний спосіб життя - багато молився і дотримувався посту. Язичникам та іудеям Феодот розповідав про Христа, завдяки чому багато хто увірував. Також, за переказами, Феодот мав особливий дар: міг лікувати хворих покладанням рук.
Усе змінилося, коли на престол зійшов імператор Діоклетіан, який почав гоніння на християн. За його велінням в Анкіру відправили жорстокого намісника Феотекна, і багатьом християнам довелося тікати з міста. Феотекн сповістив, що всі, хто сповідує християнство, повинні вклонитися ідолам і принести жертви - тих, хто цього не робив, страчували.
Феодот Анкірський у своєму готелі переховував християн від переслідувачів, годував їх, а тих, кого стратили, сам ховав. Коли в Анкірі закрили останню християнську церкву, літургії стали проводити у Феодота. Але незабаром на нього донесли правителю, Феодот загинув. Мученика поховали в Малосі, пізніше там побудували церкву на честь святого.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті мучеників Маркіяна і Мартирія, які постраждали за християнську віру в IV столітті, а також преподобних Мартирія, диякона і Мартирія, затворника, Києво-Печерських. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем - що можна і не можна робити в цю дату.
За прикметами цього дня судять, якими будуть погода найближчим часом, зима і навіть весна:
У народі день прозвали Федотовим. За старих часів за традицією цього дня підгодовували синиць, горобців, щигликів, омелюхів, а якщо бачили зимородка, значить, зима прийшла остаточно.
У церковне свято 7 листопада церква, як і в будь-який інший день, не схвалює і виступає проти лайки, наклепу, пліток і осуду, лінощів, жадібності та заздрості.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: сваритися з родичами і відмовляти в допомозі нужденним - гроші покинуть дім, а також купувати дорогі речі - довго не прослужать. Вважається, що 7 листопада потрібно також остерігатися сумніватися в чому-небудь - якщо забаритися і упустити момент, то можна втратити щось важливе.
У православне свято сьогодні в молитвах до святого Феодота просять допомоги в справах, зцілення від хвороб і зміцнення віри.
День читається сприятливим для вишивання і шиття - в народі вважається, що святий протегує рукоділлю.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Олексій, Афанасій, Богдан, Валерій, Василь, Веніамін, Георгій, Григорій, Євген, Єлизавета, Іван, Іларіон, Кирило, Костянтин, Михайло, Микола, Никон, Павло, Сергій, Федір, Федот.
За старим стилем день ангела в Афанасія, Валеріана, Валерія, Матрони.