Україна відстала в безвізовому діалозі навіть від Молдови

Євросоюз офіційно визнав відставання України від Молдови в діалозі про безвізовий режим і оголосив про перехід Кишинева на другий етап плану дій по лібералізації.

Одночасно ЄС підписав договір про спрощення візового режиму з Молдовою, відмовившись схвалити аналогічний документ з Києвом, пише Комерсант-Украина, стверджуючи, що причиною цього стали проблеми з демократією в Україні.

28 червня Єврокомісія (ЄК) опублікувала звіт про виконання Молдовою плану дій щодо візової лібералізації (ПДВЛ), яка менш ніж за півтора роки виконала вимоги першої фази ПДВЛ. У Кишиневі вважають, що виконання ПДВЛ завершиться до кінця 2013 року.

До минулого тижня просування Молдавії в безвізовому діалозі було синхронізоване з Україною.

"Нинішнім рішенням Брюссель де-факто розділив" зв'язку "України і Молдови", - пояснив Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичної інтеграції. Експерт зазначив, що ЄК підготувала проект звіту і по Україні, але поки не оприлюднила його. "Звіт негативний, він констатує відсутність прогресу, так що українській владі навіть вигідно, що він поки не публікується", - сказав пан Сушко.

Надії українського МЗС пов'язані з останнім пленарним тижнем нинішньої сесії Верховної ради, до порядку денного якого внесено низку проектів, передбачених ПДВЛ.

Але експерти впевнені, що до кінця сесії парламент не зможе виконати і половини вимог Брюсселя. Навіть якщо щось і встигне прийнятись, то, враховуючи тривалу процедуру прийняття рішень в ЄС, до кінця року Україна швидше за все залишиться на першому етапі ПДВЛ.

За таких умов МЗС залишилося тільки домогтися зміни нині чинної угоди про спрощення візового режиму з Євросоюзом. Київ і Брюссель більше півроку тому домовилися збільшити тривалість віз і число категорій громадян, які мають право на оформлення безкоштовних шенгенських віз. Очікувалося, що договір підпишуть в середині травня, але цього не сталося.

За інформацією УНІАН, підписання змін до договору між Україною та ЄС заблокувала віце-президент ЄК Вівіан Реддінг, яка вважає неприпустимим підписання будь-яких договорів з Києвом в період, коли українське керівництво звинувачують у проведенні політичних репресій.

У той же час в українському МЗС не втрачають надії на те, що договір буде підписаний 23 липня на зустрічі міністрів закордонних справ Східного партнерства в Люксембурзі.