Закон про всеукраїнський референдум: Венеціанська комісія підготувала терміновий висновок

Зокрема, комісія висловила низку рекомендацій щодо покращення положень законопроекту при підготовці до другого читання.

Європейська комісія Ради Європи «За демократію через право» (Венеціанська комісія) підготувала терміновий висновок щодо законопроекту «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» (№3612).

Читайте такожЗакон про референдум: Разумков спрогнозував, коли проект розглянуть у другому читанні Про це йдеться у висновку Венеціанської комісії, оприлюдненому на сайті Офісу Ради Європи в Україні. Висновок був підготовлений спільно з Бюро з демократичних інститутів і прав людини («БДІПЛ») ОБСЄ.

Зокрема, у висновку зазначено, що законопроект є значним кроком уперед порівняно із законом 2012 року. Водночас, виникає кілька питань, які можна покращити при підготовці тексту законопроекту до другого читання та які потребують подальшого роз'яснення.

У Венеціанській комісії рекомендують «уточнити зв'язок між референдумом за народною ініціативою про скасування законів або їх частини і референдумом «щодо розв'язання питань загальнодержавного значення», підвищити роль парламенту при проведенні референдуму за народною ініціативою, а також запровадити додаткові положення, спрямовані на гарантування рівних можливостей для прихильників і опонентів питань, які виносять на референдум, у комісіях із проведення референдуму різних рівнів».

Крім того, рекомендовано збільшити термін збору підписів для проведення референдумів за народною ініціативою і встановити чітку процедуру перевірки всіх підписів з боку ЦВК.

Також рекомендовано зробити законопроект таким, аби він відповідав виборчому законодавству для подальшого зміцнення механізмів доступності референдумів для людей з обмеженими можливостями, та створити механізми, які будуть фактично сприяти ефективному й конструктивному здійсненню виборчих прав внутрішньо переміщених осіб.

Разом з тим, рекомендовано розглянути питання щодо синхронізації положень законопроекту про фінансування кампанії з проведення референдуму із законодавством про фінансування політичних партій, і рекомендовано вилучити положення про електронне голосування із законопроекту та відрегулювати їх пізніше на загальному рівні за допомогою окремого закону, який також буде стосуватися місцевих, парламентських і президентських виборів.

Також рекомендовано переглянути обмеження й заборони на проведення заходів під час кампанії і включити конкретні статті зі стримувальними та ефективними санкціями за порушення, пов'язані з діяльністю засобів масової інформації.

Венеціанська комісія підготувала терміновий висновок щодо законопроекту про всеукраїнський референдум для схвалення на 124-му пленарному засіданні комісії 8-9 жовтня 2020 року.

Як повідомляв УНІАН, 9 червня президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» (№ 3612). Проектом закону пропонується запровадити в Україні електронні процедури під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі, електронне голосування.

18 червня ВР ухвалила законопроект у першому читанні.