Електронні сигарети створюють ризики для підлітків, але необхідні дорослим, які бажають кинути курити - Washington Post

Вчені прийшли до висновку, що вейпинг, який більш близько імітує куріння, ніж інші нікотинозамінні продукти, є корисним інструментом для деяких курців, які хочуть кинути палити.

В редакційної статті Washington Post закликали дати можливість курцям перейти на електронні сигарети.

Видання цитує дослідження, опубліковане в Медичному журналі Нової Англії. У дослідженні взяли участь 886 британських курців, які раніше звернулися за допомогою фахівців.

Крім консультування половина курців отримувала традиційні нікотинозамінні  продукти, такі як жувальна гумка або нікотиновий пластир. А інша половина – електронні сигарети.

Через рік дослідники перевірили рівень вмісту моноксиду вуглецю в диханні учасників дослідження. (Це – один з ключових параметрів здоров'я людини).

Майже 20% тих, кому надали електронні сигарети, як і раніше утримувалися від куріння. Це приблизно вдвічі більше, ніж у групі, яка використовувала нікотинову жувальну гумку або нікотиновий пластир.

Вчені прийшли до висновку, що вейпинг, який більш близько імітує куріння, ніж інші нікотинозамінні  продукти, є корисним інструментом для деяких курців, які хочуть кинути палити.

Водночас, вчені наголошують: хоча електронні сигарети і набагато безпечніші традиційних, але довгостроковий ефект від їх використання досі невідомий.

Також дослідники виявили високий рівень звикання до електронних сигарет (значна частина колишніх курців – учасників експерименту продовжувала використовувати електронні сигарети).

Видання застерігає, що електронні сигарети створюють ризики для некурців підлітків. Так, у грудні 2018 р. вчені Університету штату Мічиган виявили, що рівень вейпинга серед старшокласників за 2017-2018 рр. зріс майже вдвічі. Кожен п'ятий старшокласник зізнався в тому, що використовував електронні сигарети за попередній місяць.

Washington Post робить висновок, що регулюючі органи повинні продовжувати боротьбу з продажем електронних сигарет неповнолітнім, обмежувати рекламу та зміст ароматизаторів, які можуть залучати неповнолітніх.

Але при цьому органи охорони здоров'я повинні підтримувати передачу електронних сигарет в руки тих, хто справді їх потребує – і в першу чергу, вони повинні бути доступні для нинішніх курців, які не можуть кинути палити за допомогою інших засобів.

Українське Міністерство охорони здоров'я поки ще не приєдналася до швидко зростаючого числа МОЗів у світі, які крім традиційних обмежень на просування тютюну і зростання страхітливих картинок пропонують курцям альтернативні системи доставки нікотину. Як наслідок, Верховна Рада неодноразово переносила розгляд законопроектів, які раніше рекомендують нові заборони і не створюють можливості для перемикання курців на менш шкідливі продукти.