Деякі держави продовжують допомагати українцям, але є й ті, хто цю допомогу скоротив.
Від початку повномасштабної війни мільйони українців виїхали за кордон. Найбільше біженців прийняли Німеччина і Польща, вони з початку 2022 року і досі лідирують серед інших держав. Однак до 2025 року стало зрозуміло, що влада деяких країн переглядає своє ставлення до допомоги українцям - наприклад, у Норвегії заявили, що більше не будуть автоматично надавати притулок жителям 14 областей України.
Де найбільша допомога для біженців з України зараз і куди ще можна виїхати - далі в матеріалі.
Німеччина досі залишається країною, яка гарантує українцям найвищий рівень Bürgergeld - так називаються соціальні виплати. Сума не фіксована, її розраховують індивідуально залежно від категорії, під яку потрапляє заявник.
У 2025 році суми такі:
Важливо розуміти, що виплати можуть підсумовуватися, тобто якщо до країни приїхала молода самотня мама з дитиною, то вона отримає свою допомогу - 563 євро і допомогу, яку призначать її синові чи доньці залежно від віку.
З початку поточного 2025 року уряд Німеччини озвучив, що для українських біженців запроваджено нові правила. Так, якщо людина відмовилася від роботи, яку їй запропонувала соціальна служба, її допомогу можуть "урізати" на 30% протягом 90 днів.
Станом на кінець 2024 року, Швеція допомогу для біженців з України намагається збільшити, розробивши нову програму. Наразі ті, хто переїхав до Швеції через війну в Україні, отримують 71 крону на день на одну людину, але влада розробила законопроєкт, завдяки якому матеріальна підтримка може бути збільшена.
Така ініціатива, насамперед, спрямована на українців, які планують залишитися у Швеції. Згідно із законопроектом, людині потрібно прожити 1 рік у країні замість трьох, щоб зареєструватися в Національному реєстрі. Це дасть змогу отримувати 308 крон на день замість 71, оформити ідентифікаційний номер, мати право на допомогу в працевлаштуванні та вивченні мови, а також полегшити доступ до медичних програм.
З 2023 року поняття "допомога для біженців з України" в Іспанії не існує - держава практично не допомагає тим, хто виїхав, рятуючись від війни. Так, іноді запускаються якісь локальні програми для підтримки найбільш вразливих категорій, наприклад, можна спробувати оформити допомогу для малозабезпечених у розмірі від 500 до 800 євро одиноким дорослим і від 1200 до 2000 євро сім'ям із дітьми.
Червоний хрест та інші благодійні організації розміщують українців у хостелах, де можна жити півтора року. У деяких регіонах Іспанії є можливість оформити матеріальну допомогу на оплату житла. Попри відсутність такої потужної соцпідтримки як, наприклад, у Німеччині, маючи статус тимчасового захисту в Іспанії, українець може їздити в інші країни, не втрачаючи своїх соціальних благ.
Польща, як і Німеччина, прийняла доволі велику кількість українських біженців - станом на 2025 рік у різних джерелах фігурує цифра майже в мільйон осіб. З 1 січня поточного року розмір виплат у країні був збільшений і зараз варіюється від 950 до 1679 злотих на людину. Зараз українські біженці, у яких є діти, мають право на соціальну допомогу в розмірі 800 злотих на дитину, але деяких громадян України можуть позбавити такого привілею.
Допомогу для біженців, які мають статус інвалідності, також можна назвати відчутною - від 600 до 4000 злотих залежно від висновку МСЕК і категорії. Але це лише виплата - окрім неї, особам з інвалідністю можуть оформити пенсію в розмірі 1588 злотих.
Школярі, які приїхали до Польщі з України разом зі своїми батьками, рятуючись від бойових дій, раз на рік отримують від польського уряду 300 злотих, на ці гроші дитина може придбати канцтовари, рюкзак та інше приладдя до школи.
Максимальний розмір допомоги, на яку можуть розраховувати українці в Нідерландах - це 242 євро. Суми різні залежно від категорії, під яку потрапляє заявник, але держава точно забезпечить людину виплатою в розмірі 63 євро, якщо біженець живе в притулку. Ці гроші можна витратити на одяг.
Для тих, хто живе в прийомних сім'ях, передбачені істотніші виплати - таким біженцям заплатять 81 євро, які можна буде витратити на свій розсуд. Важливо розуміти, що будь-яка допомога можлива, доки в людини немає своїх грошей через відсутність роботи.
Вищевказані суми - це мінімально можлива допомога для біженців, але компенсації можуть бути іншими:
Для українців із дітьми передбачені інші суми виплат. Якщо разом із дитиною вас двоє - отримаєте по 200 євро, троє - по 161 євро, четверо і більше - по 140 євро. Уряд Нідерландів припускає, що ці гроші будуть витрачені на харчування.
Чеська республіка встановила свої правила розрахунку виплат для українських біженців. Так, розмір компенсації, яку ви отримаєте, залежить від дати звернення. Щойно біженець отримав статус тимчасового захисту, він має право подати прохання на виплати. Це може статися в період сто п'ятдесят днів з моменту набуття необхідного статусу, тобто з першого до п'ятого місяця, або пізніше - з шостого місяця.
Допомога для біженців, які звернулися з 1 по 5 місяць після отримання тимчасового захисту:
Також виплати належать і особам з інвалідністю. Дорослі можуть розраховувати на 7290 крон, а діти на 5235 крон.
Якщо ви хочете оформити виплати після закінчення 150 днів з моменту отримання статусу тимчасового захисту, то суми матеріальної допомоги будуть вже іншими:
Так само, як і з 1 по 5 місяць, ті, хто звернувся по допомогу пізніше, мають право на матеріальну підтримку для осіб з інвалідністю. Дорослим заплатять 7290 крон, а дітям 5235 крон.
Крім фінансової допомоги, чеська влада допомагає біженцям із житлом. Перші три місяці українцям оплачують квартиру, поки людина шукає роботу й освоюється в країні.
З 2025 року влада країни змінила свій підхід і знизила суми виплат для того, щоб зняти навантаження з муніципального бюджету. Тепер допомога в Норвегії для біженців з України становить 564 євро на одну дорослу людину. Отримати ці гроші мають право тільки ті українці, які живуть у державних гуртожитках для біженців - якщо ви вирішили переїхати в приватне житло, на допомогу можете не розраховувати.
Також у Норвегії з 2025 року не будуть матеріально допомагати біженцям із домашніми тваринами - розміститися в притулку із собакою або кішкою не вийде. Усі молоді люди віком від 19 до 24 років потраплять під ценз на стоматологічні послуги - це означає, що безоплатне лікування зубів буде можливе тільки для тих, хто прожив у країні щонайменше 5 років.
Але скористатися і такими благами можуть не всі українці - для деяких мешканців 14 областей нашої країни статус тимчасового захисту і виплата допомоги з 2025 року неможливі.