Модульні будинки активно завойовують довіру українців.
Останніми роками українці все частіше стали звертати увагу на модульні будинки. Все тому що такий тип житла обходиться набагато дешевше квартири або споруди з цегли. Однак навіть у такого новомодного типу житла є свої нюанси. Про тонкощі оформлення, терміни служби та реальну ціну будинку читайте далі в матеріалі.
Член Національної Спілки Архітекторів України, архітектор Валентин Погорілий в коментарі УНІАН перерахував основні плюси модульного будинку. Перший з них полягає у тому, що модуль привозять вже готовим до експлуатації і за потреби це житло можна перевезти в інше місце. Зараз модульні будинки можна встановити на геошурупи - це великі саморізи довжиною 2,5 метри, які спеціальні машини вкручують у землю приблизно за дві години. Ці саморізи виконують роль фундаменту. Потім, якщо людині потрібно переїхати, вона може викрутити саморізи і забрати будинок.
Коли модульний будинок привезуть та зберуть, у ньому можна відразу жити - не потрібно чекати, поки всередині висохне штукатурка чи шпаклівка, оскільки при його монтажі не використовуються мокрі процеси.
Другий плюс модульного будинку - стійкість до впливу сильних землетрусів:
"Унаслідок дії землетрусу цегляному будинку загрожують тріщини, а модульному - максимум пошкодження кріплення".
Якщо говорити про те, які мінуси модульного будинку, то архітектор озвучив лише один, але дуже вагомий. Він полягає у тому, що такі будинки, як правило, виробники не роблять за індивідуальним проєктом, і обирати житло доведеться з тих проєктів, які вже є. Виробники роблять модульні будинки на заводі, і можуть мати, до прикладу, 10 варіантів планування такого житла. Тобто людина може обрати модульний будинок вже з тих варіантів планування, які розроблено виробниками.
Архітектор пояснив, що модульний будинок - це назва житла, яка походить від слова "модуль". Модуль - це готова частина житла, яку можна перевозити. Основою модульних будинків є металевий каркас, на який кріпиться утеплення. Будинок може складатися з кількох модулів. Модулі можна поєднувати між собою і таким чином змінювати стандартний проєкт і збільшувати площу житла. Основна відмінність між модульним та каркасним будинком полягає у тому, що модульний будинок можна перевезти, а каркасний збирається на об’єкті, він складається з каркаса (вертикальних та горизонтальних несучих елементів) та заповнювача (наприклад, сіп-панелей чи мінвати) і його не можна транспортувати.
Каркасні будинки часто будують на основі дерева, і їм загрожують шкідники, які псують цей будматеріал. Але основна проблема каркасного будинку, на думку експерта, полягає у тому, що в разі пожежі він знищується в нуль, тобто не підлягає відновленню. Погорілий також відповів, скільки "живуть" модульні будинки та каркасні споруди - теоретично вони можуть прослужити 50-70 років.
Модульний будинок для постійного проживання підходить цілком, якщо він утеплений, оскільки всередині та ззовні він нічим не відрізняється від звичайного житлового будинку. Чим краще утеплений будинок, тим менше доведеться витрачатися на опалення.
Погорілий пояснив, як опалюють модульні будинки - це може бути утеплення піною PIR, товщиною 150 мм. Вона забезпечить досить високу енергоефективність і буде набагато кращою, аніж, до прикладу, у панельних будинках, збудованих за часів Радянського Союзу.
Архітектор порівняв хороший цегляний будинок та новий модульний. У той час, коли людина планує трохи пожити у житлі, а потім продати, на його думку, краще купити житло з цегли. Так варто вчинити, оскільки людей, які купують цегляні будинки, більше, і таке житло буде легше продати:
"Якщо купувати житло для себе, то, скоріше за все, я б купив модульний, бо, по-перше, це зручно, швидко і мені непотрібні великі площі".
Крім того, каже експерт, завжди можна перевезти цей будинок або згодом використати для інших цілей, до прикладу, переробити під магазин. Крім того, модульний будинок можна продати як з ділянкою, на якій він стоїть, так і окремо. Тобто хтось просто може купити у вас модульний будинок, а ділянку ви продасте окремо. Або ви можете назбирати кошти на будівництво цегляного будинку, продати модульний, а на місці, де стояв модуль, побудувати житло з цегли. Ще модульний будинок можна просто переставити в інше місце та здавати його.
Якщо людина хоче швидко та недорого отримати житло, та не може визначитися, що краще - цегляний, каркасний або модульний будинок, раціонально буде замовити саме модуль. Погорілий вважає, що можна купити маленьку ділянку, розмістити там модуль та жити у ньому без проблем. Модульний будинок вважається тимчасовою спорудою, тому на його розміщення не потрібна дозвільна документація. І він дешевший, аніж каркасний чи цегляний. Вартість цегляного та каркасного будинків економсегменту становить у середньому 700-800 доларів за квадратний метр, а модульного вже з внутрішніми роботами - 400-500 доларів.
Адвокат адвокатського обʼєднання "Globa&Globa" Катерина Пономаренко пояснила, чи потрібен дозвіл на будівництво модульного будинку. За її словами, для зведення модульного будинку, перш за все, потрібно отримати право на користування чи володіння земельною ділянкою:
"Земельну ділянку можна купити, а можна й орендувати. Саме земельна ділянка повинна мати кадастровий номер".
Важливе значення має цільове призначення ділянки - якщо вона призначена "для ведення сільського господарства", то на ній не можна зводити капітальні будівлі. Якщо ж цільове призначення ділянки - "для будівництва", то на ній дозволено звести капітальну будівлю.
Капітальна будівля, каже адвокат, - це та, що має фундамент. Якщо модульний будинок буде встановлено на фундамент, то його можна вважати капітальною спорудою та офіційно зареєструвати. Якщо ж модуль зводиться на палях, то він вважатиметься тимчасовою будівлею і реєструвати його не обов’язково.
Пономаренко попереджує, що модульний будинок на палях, тобто тимчасова споруда, юридично не існуватиме як об’єкт нерухомості, він не вважається житловим приміщенням і прописатися в ньому неможливо. Житловим приміщенням модульний будинок вважатиметься лише в тому випадку, якщо:
Тоді, за словами адвоката, в ньому можна буде прописатися. Крім того, після реєстрації власник зможе здійснювати й інші важливі дії, до прикладу, продавати такий будинок чи передавати у спадщину.
Якщо ви вирішите поставити модульний будинок на фундамент й таким чином зробити його не тимчасовою спорудою, а капітальною, потрібно буде здійснити декілька важливіх дій.
Отримати будівельний паспорт
Для цього потрібно звернутися до місцевого ЦНАПу або зробити це через "Дію" (потрібно подати заяву, до якої додати документи, що підтверджують наявність речових прав, схему намірів забудови, згоду співвласників земельної ділянки на забудову, якщо такі є).
Подати повідомлення про початок виконання будівельних робіт
Направити документ потрібно до місцевого органу Державної інспекції архітектури та містобудування України -через ЦНАП або через "Дію".
Ввести будинок в експлуатацію та зареєструвати право власності на нього
Це здійснюється шляхом реєстрацію місцевим органом Державної інспекції архітектури та містобудування України декларації про готовність об’єкта до експлуатації - можна звернутися до ЦНАПу або зробити це через "Дію".
Присвоїти адресу об’єкту будівництва та зареєструвати право власності
Якщо попередньо адреси не було, її потрібно присвоїти, подавши заявку до через ЦНАП. Реєстрація права власності робиться через державного реєстратора чи нотаріуса.
Крім того, Пономаренко пояснила, чи можна отримати компенсацію за модульний будинок, якщо він постраждає від бойових дій. За її словами, якщо модуль на палях і є некапітальною спорудою без реєстрації, то її у юридичному просторі немає, тож, ніякої компенсації у разі руйнування такого будинку не буде.