Розповідаємо, як правильно декларувати та перевозити кошти в інші країни.
Плануючи зарубіжну поїздку, особливо до країн Європейського Союзу, варто заздалегідь дізнатися про правила вивезення та ввезення готівки, щоб не потрапити в неприємну ситуацію. Адже як українське, так і європейське законодавство передбачають чіткі ліміти, процедури декларування та вимоги до документального підтвердження походження коштів.
Керуючий партнер юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери" Нікіта Муренко розповів УНІАН, скільки можна перевозити грошей через кордон без декларування, що робити в разі перевищення ліміту, як декларувати кошти під час подорожей усією сім'єю, та які правила діють вже після прибуття до ЄС.
Згідно з правилами Національного банку України, у 2025 році фізична особа має право вивозити за межі України до 10 000 євро або еквівалент в іншій валюті - без письмового декларування.
"Якщо ж ви перевозите суму, що перевищує цей ліміт, необхідно проходити митний контроль. Потрібно не тільки заповнити митну декларацію, а й мати документи, що підтверджують походження коштів - наприклад, довідку про зняття коштів з рахунку", - розповідає юрист Муренко.
Важливо, що 10 000 євро - це ліміт на одну особу, а не всю родину. І це дає простір для легального вивезення значно більшої суми, якщо ви подорожуєте сім'єю.
За даними юриста, правила дозволяють декларувати до 10 000 євро на кожного члена сім'ї, навіть якщо це неповнолітня дитина. Але важлива умова - кожна людина повинна фізично перетинати кордон і мати при собі відповідну суму. Тобто ви не можете вказати в декларації, що 40 000 євро - це "на всіх", якщо вони фактично перебувають у вас в одному конверті.
Також експерт зазначає, що митники можуть перевірити не лише факт декларування, а й розподіл коштів між особами. І якщо в них виникне підозра, що одна людина намагається вивезти все "під прикриттям сім'ї" - можуть виникнути проблеми.
Нікіта Муренко нагадує, що в ЄС діє правило: усі суми понад 10 000 євро на одну особу підлягають обов'язковому декларуванню під час перетину зовнішнього кордону. Причому, незалежно від того, чи є ви громадянином ЄС, чи України, чи будь-якої третьої країни.
Крім того, варто пам'ятати: у деяких державах Європейського Союзу діють внутрішні обмеження на готівкові розрахунки. Наприклад, у Франції чи Італії не можна розраховуватися готівкою понад певну суму (часто це 1000-3000 євро). Відповідно, навіть законно ввезені кошти не завжди можна буде використати так, як вам зручно.
Водночас, за словами керуючого партнера юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери", станом на 2025 рік віртуальні активи декларуванню не підлягають.
"Криптовалюта не є готівкою або традиційним фінансовим активом у розумінні митного законодавства. Однак важливо розуміти: у разі, якщо ви плануєте вивести криптовалюту у фіат (тобто обміняти її на євро) в ЄС, фінансові органи відповідної держави можуть вимагати податкового пояснення", - зазначає Муренко.
Юрист додає, що в країнах на кшталт Німеччини чи Іспанії обмін криптовалюти на готівку - це податкова подія. І необхідно задекларувати доходи або мати підтвердження походження активу.
Багато хто вирішує, що замість вивезення готівки, краще покласти кошти на картку - і розраховуватися чи знімати їх уже в Європі. І, як підтверджує юрист, це справді найбезпечніший і найменш ризикований спосіб переміщення великих сум.
На банківські перекази правила декларування не поширюються. Але є інші нюанси, особливо під час дії воєнного стану, такі як обмеження НБУ на переказ коштів за кордон, а також обмеження на зняття готівки за кордоном.
"І, нарешті, варто пам'ятати: у разі продажу квартири або іншого майна в Україні та подальшого вивезення виручених коштів заздалегідь потурбуйтеся про банківську виписку, договір купівлі-продажу та довідку про сплату податку з доходу. Це ваш захист у разі виникнення будь-яких питань", - попереджає юрист.
Також Нікіта Муренко розповів, скільки грошей можна перевозити в літаку Європою. За його словами, якщо ви вже задекларували певну суму під час перетину українського кордону, під час подальших подорожей усередині ЄС цього робити більше не потрібно.
"Після того як ви вже опинилися в ЄС і задекларували кошти при в'їзді (якщо перевищили 10 000 євро), переміщення готівки всередині Шенгенської зони не регламентується окремими обмеженнями. Тобто, літаючи між Німеччиною, Італією та Польщею, вам не потрібно нічого декларувати повторно", - пояснює експерт.
Однак і тут є свої нюанси. За словами юриста, поліція чи митники в аеропорту можуть здійснювати вибіркові перевірки, тож, якщо ви маєте при собі велику суму готівки, краще мати при собі копію декларації, яку ви подавали на в'їзді до ЄС, а також документи, що підтверджують джерело коштів (на випадок, якщо виникнуть запитання).