21 листопада вранці Російська Федерація, серед іншого, запустила по Україні міжконтинентальну балістичну ракету, атакувавши місто Дніпро. Чи була це обговорювана напередодні РС-26 "Рубіж", чи інша міжконтинентальна балістична ракета, не так важливо. У будь-якому разі, застосування такої зброї відбулося вперше.
І хоча хтось вже називає це "репетицією ядерного удару", нагадаю, що нести ядерний заряд може будь-яка ракета. Не обов’язково для цього використовувати саме міжконтинентальну. Ядерний заряд – це лише інша бойова частина ракети.
І всі вони – ті, які по нас летять, хоч крилаті, хоч балістичні – "Іскандери", "Калібри", "Кинджали", Х-101/Х-555 – можуть нести тактичний ядерний заряд. Це не складне завдання.
Навіщо ж росіяни застосували міжконтинентальну балістичну ракету, що вони хочуть цим сказати? На мій погляд, їхня мета – більше тиск на наших партнерів, а не на нас. Росіяни хочуть показати, що вони можуть. Нагадаю, напередодні вони змінили ядерну доктрину, буквально днями Путін її підписав і затвердив, що використання зброї наших партнерів по території Російської Федерації може мати відповідь. Мовляв, росіяни після цього можуть вважати стороною конфлікту в тому числі ті країни, які передають Україні зброю. Тобто, мова йде про будь-яких партнерів – і Сполучені Штати, і Європу. Зокрема мова про Францію та Велику Британію (адже до США те, що Росія запустила зараз по Україні, не долетить).
Росія показує, що якщо партнери України з ЄС не зупиняться – не зупинять дозволи бити їхньою зброєю по території РФ, не зупинять постачання нам далекобійних ракет, то тоді росіяни начебто можуть вдарити по якихось містах в цих країнах.
Зважаючи, що зараз, наскільки я знаю, вони запускають міжконтинентальну балістику з Астрахані, і зважаючи на швидкість та час потенційного підльоту до того ж Києва, долетіти така ракета може, приблизно, до Лондона. При цьому, варто пам’ятати, що вони можуть запускати такий тип озброєння, наприклад, і з Брянщини (ми не знаємо, де вони можуть використовувати відповідні установки й звідки можуть намагатись це зробити). Але у будь-якому разі, під загрозою може бути не лише вся територія України, але й майже вся Європа.
Що в цій ситуації робити нам? Ми маємо ці ракети знищувати.
Так, це швидкісна ракета, але вона не складніша, ніж "Кинджал". Проти таких ракет використовується Patriot.
І наостанок. Головна ціль сьогоднішньої російської "піар-акції" - налякати партнерів України. Але чи будуть росіяни дійсно застосовувати міжконтинентальні балістичні ракети по Європі? Думаю, що не будуть. Адже вони чудово розуміють, чим це для них може закінчитись. Однак лякати… Росіяни постійно лякають. Бо це – їхня головна політика.
Олексій Гетьман, ветеран російсько-української війни, майор запасу