Знищувати "Шахед", який коштує 5 тис. доларів, ракетами Patriot, який коштує мільйон, - дуже нерозумна витрата, каже експерт.
Росіяни продовжуватимуть "довбати" Україну дронами, але рівень збиття Силами оборони російських ударних безпілотників навіть "крутіший" ніж Ізраїлі, який протидіє іранським "шахедам". Про це в ефірі телемарафону заявив виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло.
За словами Жмайла, Повітряна оборона України – як багатошаровий пиріг, частиною якої є мобільні вогневі групи, які зазвичай знають приблизний маршрут ворожих дронів. Ефективність збиття цими групами становить приблизно 20%, але з погляду економіки це теж вигідно, бо йдеться про використання стрілецької зброї. Використовується старе озброєння, яке українські фахівці дообладнують тепловізорами, пристроями нічного бачення тощо.
"І, в принципі, якщо одна мобільна група може за тиждень збити один-два "шахеда", це все одне залишається вигідним, бо стає питання тільки забезпечення набоями та бензином. Дрон коштує дорожче – 5 тис. доларів…", - сказав фахівець.
За словами Жмайла, такі результати передусім рятують нашу "економіку війни".
"Бо, якщо, наприклад, "Шахед" долає всі наші лінії оборони, залітає в Київ та потрібно його знищувати, наприклад, тими ж Patriot, який коштує мільйон, або з літака, то це – дуже нерозумна витрата. Росію це влаштовує, навіть, якщо немає влучання", - наголосив експерт.
За його словами, росіяни у 2025 році хочуть вийти на повний цикл виробництва дронів, виключно з власних комплектуючих. Водночас, як зазначив фахівець, антени на дронах – китайського виробництва.
"Чорний колір, надмалі висоти, 12-16-канальні антени. Для порівняння, на старті це були 2-4-канальні антени, не такі стійки до засобів РЕБ. Українські сім-карти, які знаходяться у цих "шахедах", супутнє розвідувальне обладнання, навіть можливість керувати їм дистанційне від оператора – на відстані від 70 до 80 км. Це – всі ті ноу-хау, які росіяни зробили за час повномасштабного вторгнення", - пояснив Жмайло.
Як писав УНІАН, керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська заявила, що Росія поступово закріплює свою перевагу в технологіях, зокрема у сфері ударних безпілотників.
За її словами, до кінця травня 2025 року росіяни можуть досягти здатності запускати понад тисячу ударних дронів типу "шахед" на добу.