Берлінська стверджує, що росіяни дедалі активніше нарощують технологічні спроможності / колаж УНІАН, фото t.me/popovcev, скриншот

Росія поступово закріплює свою перевагу в технологіях, зокрема у сфері ударних безпілотників, що створює серйозні виклики для ЗСУ - в Україні необхідно створити державну стратегію розвитку військових технологій. Таку думку висловила у Facebook керівниця Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінська.

За словами Берлінської, росіяни дедалі активніше нарощують технологічні спроможності й до кінця травня 2025 року можуть досягти здатності запускати понад тисячу ударних дронів типу "шахед" на добу. Як пояснює експертка, це результат державної політики країни-агресора, що передбачає залучення десятків тисяч провідних інженерів, зокрема з Китаю, Північної Кореї та Білорусі, а також масштабних інвестицій у розробки та компонентну базу.

"Ми намагаємося дотягувати на low tech, але дешеві, прості технології - це лише частина рішення. Потрібен стрибок на якісно новий рівень, а для цього потрібна фундаментальна і прикладна наука", - наголошує Берлінська.

Відео дня

За її словами, українці й так "зробили диво" на рішеннях з хобійного радіоринку та тримались так понад три роки, але зараз це вже не достатньо, вважає експертка. Бо ці рішення все більше долаються системними, монументально-науковими проєктами об'єднаних російсько-ірансько-китайських інженерних команд.

"Наші технології - це на 80% саме такі рішення. Ми вперлись у скляну стелю фундаментальної науки. Скляну, тому що ми розуміємо куди йти, але не маємо достатніх спроможностей", - пояснила Берлінська.

Вона підкреслила, що фундаментальна наука в Україні десятиліттями перебувала на узбіччі, і розвинути її за кілька років практично неможливо.

На думку Берлінської, зараз єдиний вихід - створення державної стратегії розвитку військових технологій. Це має стати пріоритетним завданням, адже без цього за кілька років не залишиться нічого, окрім зруйнованих українських міст та окупаційної влади. Експертка впевнена:

"І якщо ми думаємо на рішеннях, зліплених з лайна і палок, протягнути ще кілька років війни, то це дуже погано закінчиться. Бо спершу ці рішення перестануть працювати, потім росіяни дадуть ще кілька game changers, а потім деморалізується армія і закінчимось ми".

Вона додає, що простим небайдужим людям, волонтерам, військовим, єдине, що можна зробити - виграти ще трохи часу для державних чиновників - об'єднувати інженерів, знайомити їх з військовими, допомагати тестувати їхні вироби на фронті та полігонах, шукати фінансування.

Експертка також підкреслила важливість підготовки нових спеціалістів, розуміючи, що це тривалий процес, який може зайняти від 5 до 10 років.

"Але війна тільки починається. Щоб не програти остаточно вже завтра - думати і вкладатись потрібно вже зараз. Невідкладно", - наголошує Берлінська.

Виробництво дронів у РФ

Як писав УНІАН, за даними російського опозиційного видання Insider, РФ почала стрімко розвивати власну індустрію виробництва дронів, скопіювавши український досвід. Зокрема, замість централізованих закупівель у великих оборонних компаній Москва наразі масово спонсорує невеликі стартапи з виробництва БПЛА. Йдеться, що гаражні стартапи перетворилися на найбільші російські бізнеси, які залучили вже понад 200 млрд рублів інвестицій та отримують щонайменше 130 млрд рублів виручки на рік.

Вас також можуть зацікавити новини: