Business Insider: Іран скопіював ядерні ракети Х-55 часів СРСР

І це навіть не порушує умови договору про ядерну програму Тегерана, яку критикує адміністрація Трампа.

Іран відсвяткував 40 річницю Ісламської революції, продемонструвавши свою нову крилату ракету наземного базування Hoveizeh. Експерти кажуть, що нова іранська розробка дуже схожа на ядерні ракети Х-55, якими колись був озброєний СРСР.

Про це пише Business Insider, нагадуючи, що в 2015 році США, Велика Британія, Росія, Китай, Франція, Німеччина і ЄС уклали угоду з Іраном, яка забороняла Тегерану будувати ядерну зброю. Однак, документ ніяк не обмежує іранську програму з розробки ракет.

Читайте такожІран заявив про намір продовжувати свої ракетні випробування

Попри те, що ООН і США говорять про те, що іранська сторона порушує сам дух ядерної угоди своїми частими ракетними випробуваннями, а Франція погрожує санкціями, якщо ці випробування не припиняться, Тегеран наполягає, що він не порушує домовленості.

Угода між Іраном і Заходом закликає ісламську республіку уникати «будь-якої активності, пов’язаної з розробкою балістичних ракет, здатних нести ядерну зброю, а також пускові установки для них». Але ракети Hoveizeh не порушують цю вимогу. Оскільки це крилаті ракети, а не балістичні. Такий тип зброї не полишає атмосферу Землі на відміну від балістичних ракет.

Hoveizeh – це оновлена версія старої ракети Soumar. Вона, у свою чергу, була скопійована з радянських ракет Х-55. Експерт Бехнам Бен Талебу з Фонду захисту демократії зауважив, що радянський оригінал, який став зразком для іранських ракет, міг нести ядерну боєголовку. Х-55 іранський уряд купив ще в 2001 році в України.

Читайте такожBrookings Institute: Захід помилково забув, чим Україна пожертвувала заради його безпеки

В часи СРСР ракети Х-55 були призначені для запуску з бомбардувальників. Але у іранської армії немає такої можливості. Тож Тегеран переробив крилату ракету під наземні пускові установки. Іранська сторона стверджує, що радіус дії нової Hoveizeh становить близько 1200 кілометрів. Це вдвічі менше, ніж у оригінальної Х-55. На думку Талебу, це пов’язано з тим, що Іран досі не навчився будувати турбовентиляторні двигуни для ракет. Наразі не відомо, який корисний вантаж може нести Hoveizeh. Але, за словами експерта, зважаючи на те, що вона була скопійована з ядерної ракети СРСР, цілком вірогідно, що іранська ракета здатна нести ядерну боєголовку.