Татуювання можуть розповісти якусь історію, але вони рідко говорять правду про особистість людини.
Татуювання сьогодні стали більш поширеними, ніж будь-коли. Згідно з нещодавнім опитуванням, проведеним дослідницьким центром Pew Research Center, майже 32% дорослих американців повідомили, що мають татуювання, до того ж 22% із них - більше одного.
Колись татуювання вважалося символом бунтарства. Однак тепер люди роблять татуювання з глибоко особистих, а часто й емоційних причин, пише американський психолог Марк Треверс у своєму матеріалі для Forbes. У тому ж опитуванні учасники розповіли, що тату допомагають їм вшанувати пам'ять про близьких, висловити свої переконання або підвищити впевненість у власній зовнішності.
Незважаючи на те що татуювання сьогодні стали цілком звичним і соціально прийнятним явищем, вони, як і раніше, викликають в оточуючих швидкі судження - причому по-різному. Люди схильні робити поспішні висновки, ґрунтуючись на одному зображенні або стилі, припускаючи, що воно говорить про особистість людини, наголошує Треверс.
Причому значення має не тільки наявність татуювання, а й його вигляд. Дизайн, розмір, розташування або стиль - все це може впливати на те, які думки сформуються в оточуючих.
Багато хто схильний вважати, що татуювання - це пряме відображення особистості людини. Оскільки татуювання, як правило, наноситься назавжди, здається логічним вважати, що його зміст, колір або розташування можуть розповісти про людину щось глибоке.
Однак нові дослідження показують, що інтуїція в цьому питанні може обдурити. В одному з таких вчені спостерігали за 274 дорослими людьми з татуюваннями віком від 18 до 70 років. Кожен із них пройшов перевірений психологічний тест і дозволив сфотографувати одне або кілька своїх татуювань - у підсумку вийшло 375 зображень.
Потім ці фотографії були показані підготовленим психологам-оцінювачам. Деякі з них бачили тільки зображення, інші ж отримували короткий опис значення татуювання.
Використовуючи ту саму шкалу особистісних рис, що й учасники, оцінювачі мали визначити, наскільки кожна людина має вигляд доброзичливої, сумлінної, екстравертованої, невротичної або відкритої до нового досвіду. На основі результатів дослідження виділяються два способи, за допомогою яких татуювання можуть ввести в оману щодо характеру людини.
Більшість людей, побачивши татуювання, насамперед припускають, що воно відображає щось глибоко особисте: цінності, темперамент, риси характеру. Ми часто використовуємо візуальні "ярлики" - наприклад, яскраві кольори можуть асоціюватися з дружелюбністю, а похмурі та агресивні зображення - з бунтарством або замкнутістю.
Дослідження показало, що спостерігачі досить одноманітно формували враження, ґрунтуючись тільки на зовнішньому вигляді татуювання. Так, радісні та кольорові тату часто асоціювалися з доброзичливістю, а великі або традиційні - з екстравертністю.
Зображення, пов'язані зі смертю, або татуювання низької якості - з невротичністю або низькою доброзичливістю. Але ось у чому підступ: згідно з дослідженням, ці судження здебільшого були помилкові.
Самооцінка учасників рідко збігалася з тим, що припускали спостерігачі. Цей висновок - нагадування: згода не означає правоту. Те, що здається очевидним або широко поділюваним, зовсім не робить це істиною. Мозок влаштований так, щоб робити розумові "зрізи" і швидко обробляти візуальну інформацію, але це може легко збити з пантелику.
Щоб дійсно розуміти людей, потрібно вийти за рамки зовнішності.
"Татуювання може розповідати історію, але це лише частина картини. Перш ніж судити - переконайтеся, що ви знаєте людину досить добре, щоб робити висновки", - заявляє психолог.
У більшості людей є особиста історія або важливе значення, що стоїть за їхнім татуюванням. Логічно припустити, що знаючи сенс татуювання, ми краще зрозуміємо його власника.
Однак дослідження показало зворотне. Навіть коли спостерігачам повідомляли особистий сенс татуювання, точність їхніх оцінок особистості майже не зростала.
Хоча знання історії трохи підвищувало узгодженість думок оцінювачів, особливо за шкалою невротичності, це майже не наближало їх до реального сприйняття самих учасників. Тобто, хоча сенс татуювань може бути емоційно значущим, він далеко не завжди розкриває риси характеру.
Наприклад, татуювання в пам'ять про батьків може вказувати на емоційну глибину, але не обов'язково свідчить про те, наскільки людина екстравертна або сумлінна.
Іноді історія татуювання лише підтверджує те, що спостерігач уже припускав за зовнішнім виглядом, а не змінює його думку.
Це підкреслює думку: татуювання або його значення - це всього лише момент, спогад або грань особистості, яку людина вирішила висловити, але не вся її суть. Проте запитувати про татуювання - не завжди безглуздо. Це може допомогти краще пізнати людину, зрозуміти, через що вона пройшла, що вона любить або що втратила.
Іноді це може виявитися набагато важливішим, ніж спроба визначити її за шкалою особистості.
Судити про людей і робити висновки, не знаючи всієї історії, - це просто. Це інстинктивно і часом здається очевидним.
Не варто повністю відмовлятися від перших вражень. Головне - не покладатися на них наосліп. Залишайте місце для того, що ви можете чогось не знати. Зрозуміти, хто людина насправді, можна тільки з часом і за справжнього контакту. Поки цього не сталося, будь-яке судження - це всього лише заміна справжньому знанню, яке може прийти пізніше, пише автор.
Раніше УНІАН повідомляв про 12 рис, які часто видають самозакохану людину. Хоча важливо пам'ятати, що не завжди така поведінка є навмисною. Деякі люди можуть проявляти ці риси без будь-якого злого наміру.
Крім того, одне дослідження показало, що чоловіки насправді набагато щасливіші, якщо зустрічаються з молодими дівчатами. У жінок же відсутня будь-яка різниця у стосунках з молодшими або старшими партнерами.