Вчені нарешті з'ясували, чим вимірюється крутість людини

Уміння бути крутим може здаватися невловимим і майже міфічним - це та риса, яку можна розпізнати, побачивши певну людину.

Нове масштабне дослідження дійшло висновку, що крутість людини - це концепція набагато менш загадкова, ніж здається.

Науковці-маркетологи Тодд Пеццуті з Університету Адольфо Ібаньєса та Калеб Воррен з Університету Аризони дослідили майже 6 тис. учасників у 12 країнах, щоб визначити набір рис особистості для опису крутої людини, пише Earth.com.

Результати показують не тільки те, що відрізняє "крутого", а й те, чому круті люди стають каталізаторами соціальних змін.

Видання зазначило, що результати цього масштабного дослідження є одними з найбільш культурно різноманітних наборів даних, коли-небудь зібраних для вивчення репутаційних суджень.

"Результатом є унікальний глобальний знімок того, як люди присвоюють соціальний престиж", - підкреслило видання.

У період із 2018 до 2022 року дослідницька група збирала онлайн-відповіді дорослих у США, Австралії, Чилі, материковому Китаї, Гонконзі, Німеччині, Індії, Мексиці, Нігерії, Іспанії, Південній Африці, Південній Кореї, Іспанії, Південній Африці, Туреччині, Гонконзі та Південній Кореї.

Спочатку учасники підтвердили, що розуміють сленгове значення слова "крутий", а потім уявили собі людину, яка уособлювала одну з чотирьох фраз: крутий, некрутий, гарний або нехороший.

Після цього учасники оцінили цю уявну людину за низкою особистісних характеристик, узятих із психологічної моделі "Великої п'ятірки" і теорії універсальних цінностей Шварца.

Коли дослідники порівнювали оцінки, вони виявили великий збіг: і круті, і хороші люди набирали високі бали за симпатією. Однак виникли важливі розбіжності.

Учасники дослідження незмінно сприймали крутих людей як більш екстравертованих, гедоністичних, сильних, підприємливих, відкритих і автономних.

Хороших людей, навпаки, оцінювали як конформних, традиційних, надійних, теплих, приємних, універсалістських, сумлінних і спокійних.

На думку Пеццуті, крутий профіль викликає свого роду харизматичного розсувника кордонів: енергійного, такого, що шукає новизни і безкомпромісно самоврядного.

Це пояснює, чому круті люди можуть надихати модні тенденції або запускати творчі рухи - ролі, які іноді вимагають зміни соціальних правил, а не слідування їм.

"Щоб вважатися крутим, потрібно бути певною мірою симпатичним або гідним захоплення, що робить його схожим на хороших людей. Однак у крутих людей часто є й інші риси, які не обов'язково вважаються "хорошими" в моральному сенсі, наприклад, гедоністичність і сила", - сказав Воррен.

Таким чином, крута персона перебуває на межі прийняття і трансгресії: достатньо шанована, щоб впливати на однолітків, достатньо бунтівна, щоб почуватися попереду.

Загалом, як зазначили автори, на сьогодні значення крутого кристалізувалося на схожому наборі рис і цінностей серед людей у всьому світі.

Оскільки круті люди демонструють силу і незалежність, заслуговуючи на захоплення, дослідники стверджують, що крутизна допомагає встановлювати неформальні ієрархії. Спільноти підносять діячів, які уособлюють сміливість та оригінальність.

Ці люди, своєю чергою, формують культурні норми, моделюючи альтернативні способи одягатися, говорити чи жити. Як зазначив Пеццуті, "кожен хоче бути крутим або, принаймні, уникати тавра некрутого, і суспільству потрібні круті люди, бо вони кидають виклик нормам, надихають на зміни та просувають культуру".

Ця подвійна роль - як амбітна, так і руйнівна - робить круту особистість унікально впливовою. "Дослідження дає емпіричну підтримку: люди від Лагоса до Лос-Анджелеса незмінно асоціюють крутість з авантюрною незалежністю", - підсумувало видання.

Інші новини науки

Нещодавно вчені зробили приголомшливе відкриття, яке відкинуло можливість подорожей у часі. Воно навіть ставить під сумнів класичні закони фізики.

Вас також можуть зацікавити новини: