На відміну від газлайтингу, брехня не завжди використовується для маніпуляції.
У газлайтингу і брехні безумовно є спільні риси, наприклад, бажання змусити іншу людину повірити в те, що не є правдою. Однак дуже важливо знати, з якою токсичною тактикою ви маєте справу, для того, щоб правильно на неї реагувати.
Доктор Скотт Лайонс, психолог, педагог і автор книжки "Залежність від драми: зцілення залежності від кризи та хаосу в собі та інших", каже, що газлайтинг - "це форма психологічної маніпуляції з метою емоційного контролю над іншими". Він може проявлятися по-різному, проте по суті полягає в тому, щоб змусити когось засумніватися у власному сприйнятті реальності, спогадів чи досвіду.
Приклади газлайтингу:
Водночас хоча брехня може бути компонентом газлайтингу, вона не завжди використовується для маніпуляції, зазначає Лайонс.
Ознаками брехні можуть бути:
Газлайтінг проти брехні - у чому різниця
Доктор Лайонс каже, що ключова відмінність полягає в намірі та впливі.
"Газлайтинг - це продумана спроба змусити когось засумніватися у своєму сприйнятті реальності в спробі здобути владу або контроль у стосунках, тоді як брехня може мати безліч виправдань за межами мети психологічної маніпуляції", - каже він.
Як реагувати на брехню і газлайтинг
На жаль, тут немає універсальної відповіді, каже доктор Лайонс, оскільки це дуже залежить від ситуації. Наприклад, газлайтинг на робочому місці може відрізнятися від газлайтингу з боку друга або коханої людини. Тож найкращим виходом буде розмова з психологом, який може допомогти вам встановити здорові кордони і розробити відповідні стратегії для вашої ситуації.
У випадку з брехнею все також може залежати від ситуації та рівня ризику. Але, знову ж таки, розмова з психотерапевтом - це розумна ідея. Ви можете обговорити частоту і характер брехні, важливість стосунків для вас.
Раніше УНІАН писав про 10 хитрих фраз, які обожнюють маніпулятори, щоб посіяти плутанину у вашій свідомості.