Справжній апокаліпсис: у WSJ припустили, що буде зі світом у разі ядерної війни

Експерт розповів про страшні наслідки для Землі у разі ядерної війни.

Світ перебуває на порозі кліматичного апокаліпсиса, який спричинений не поступовими викидами парникових газів, а обміном ядерною зброєю. Можливість такого розвитку подій стала ще більш очевидною через конфлікт між Індією та Пакистаном. Про це пише автор матеріалів про екологію Тед Нордгауз для The Wall Street Journal.

"Хоча довгострокові наслідки викидів є невизначеними, ми знаємо, що ядерна війна призведе до негайної ядерної зими. Коли ми думаємо про ядерний апокаліпсис, ми, як правило, думаємо про безпосередні наслідки: термоядерні вибухи, які спалюють міста і випаровують населення. Але найгірші наслідки розгортаються ще довго після того, як зброя вибухне. Масштабний термоядерний обмін огорнув би атмосферу сажею, зануривши світ у темряву і поклавши початок зимі, що триватиме десятиліттями", - зауважив Нордгауз.

Попри те, що сотні мільйонів людей, швидше за все, загинули б у перших пожежах, більша частина населення планети, в тому числі в країнах, що воюють, ймовірно, померла б від подальшого зимового голоду, пише експерт.

Загрози застосування ядерної зброї

"Втішає думка, що обмін ядерними боєголовками в регіональному конфлікті, такому як між Індією і Пакистаном, може бути більш обмеженим. Кількість загиблих від детонації кількох десятків боєголовок могла б обчислюватися лише кількома мільйонами, і це мало б вплинуло на температуру на планеті", - припускає автор матеріалу.

Однак якщо Індія бомбардує Ісламабад, а Пакистан Мумбаї у відповідь, тоді буде важко запобігти подальшій ескалації. Ба більше, якщо міжконтинентальні балістичні ракети опиняться у повітрі, то інші ядерні держави фактично не зможуть визначити, куди вони прямують, підкреслив Нордгауз.

"Лідерам у Вашингтоні, Москві та Пекіні потрібно буде за лічені хвилини прийняти рішення про те, чи запускати свою зброю. Сценарії середнього рівня, що включають кілька сотень боєголовок, призведуть до охолодження клімату, достатнього для знищення світового виробництва продовольства і торгівлі, і, ймовірно, вб'ють сотні мільйонів людей", - прогнозує фахівець.

Наслідки ядерної війни

Якщо говорити про найгірший сценарій, то посухи та неврожаї швидко поширяться по всьому світу, внаслідок чого сотні мільйонів біженців будуть переїжджати на інші континенти в пошуках їжі, безпеки та притулку. Однак деякі з них все ж помруть від хвороб та недуг, а більшість - від голоду. Тому, як пише Нордгауз, у разі такого сценарію людській цивілізації настав би кінець.

"Режим контролю над озброєннями, який світові лідери старанно вибудовували на останніх етапах холодної війни, розвалюється на шматки. У лютому наступного року закінчується термін дії нового Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, підписаного в 2010 році, який обмежує кількість розгорнутих боєголовок у Росії і США до 1550 одиниць - цього все ще достатньо для знищення цивілізації. Росія і США тримають в резерві ще понад 5 000 боєголовок. Китай швидко нарощує свій ядерний арсенал", - нагадав автор матеріалу.

За його словами, конфлікти між ядерними супротивними нагадують людству про те, що немає найбільшого ризику для суспільства, як ядерна війна. 

"Нульова ядерна зброя може бути такою ж нездійсненною мрією, як і чистий нуль, але для політиків, філантропів і лідерів громадянського суспільства, незалежно від їхніх політичних поглядів, не повинно бути вищого пріоритету, ніж деескалація цієї загрози", - підсумував Нордгауз. 

Ядерна зброя у світі - останні новини

Раніше видання Axios повідомляло, що США планують витратити один трильйон доларів на ядерну зброю впродовж наступних 10 років. Ця сума є більшою, ніж витрачається на багато федеральних агентств. 

За словами експертів, таким чином Міністерству оборони США потрібно буде робити "складний вибір щодо того, які програми продовжувати". Водночас аналітики також кажуть, що "стрімке зростання" цін відволікає ресурси від "інших більш нагальних людських потреб і пріоритетів національної безпеки".

Водночас генерал Микола Філатов відповів, чи будуть ЗСУ збивати ворожі ракети з ядерною боєголовкою. За його словами, українські військові повинні збивати ці ворожі цілі, не з'ясовуючи одразу, є вони ядерними чи ні. 

Крім того, він розповів, чи буде відбуватися детонація у разі збиття балістичної ракети з ядерним боєзарядом, на прикладі ракет малої та середньої дальності. 

"Коли збивають ракети малої і середньої дальності, теоретично, боєзаряд не повинен зірватися. Залежно від того, куди влучили. Якщо в двигун і його буде пошкоджено - одна ситуація, тобто ракета, за теорією, впаде і не буде вибуху. Щодо бойової частини, то тут треба пояснити принцип дії. Боєзаряд складають кілька сегментів, розташованих так, щоб не сталася неконтрольована ланцюгова реакція. При застосуванні ці частини заряду різко зближаються одна з одною, виникає критична маса - відбувається ядерний вибух", - зауважив Філатов.

Вас також можуть зацікавити новини: