Через ризик мобілізації вже є помітними тенденції роботодавців розглядати для працевлаштування виключно жінок.
У 2024–2025 роках частка жінок-кандидаток у вакансіях традиційно "чоловічих" професій зросла з 5% до понад 15%. Серед популярних напрямів - водійські спеціальності, трактористки, слюсарки та машиністки. Про це в коментарі УНІАН розповів президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.
"Найбільше цей тренд помітний у транспортно-логістичній сфері (водійські посади), агросекторі (трактористки, операторки комбайнів) та на виробництві (верстатниці з ЧПУ, монтажниці). Окрім того зараз достатньо стрімко зростає доля жінок у будівельній галузі, зокрема у таких професіях як зварювальниця, монтажниця вікон та дверей, майстриня з оздоблювальних робіт тощо", - розповів Чумак.
Він також зазначив, що через ризик мобілізації вже помітна тенденція серед роботодавців розглядати для працевлаштування виключно жінок.
Загальний дефіцит кадрів - одна з головних проблем бізнесу. За результатами опитування, 63% респондентів відзначили нестачу персоналу як ключову загрозу. Нестача кваліфікованих фахівців відзначається у ІТ, машинобудуванні та енергетиці, будівельній сфері, транспорті. Зростає попит і на некваліфіковану та напівкваліфіковану працю - логістику, агросектор, будівництво. Навіть у торгівлі фіксується дефіцит кадрів.
За оцінками експерта, 6,7 млн українців виїхали, з них значна частина - жінки та діти. За словами Чумака, це призвело до дефіциту працівниць у таких сферах, як освіта, охорона здоров’я, готельно-ресторанний бізнес і сервіс, де жінки традиційно складали більшість персоналу і яких швидко замінити неможливо.
"Бізнес змушений компенсувати брак кадрів залученням жінок пенсійного віку, студенток і навіть чоловіків-ветеранів з метою збереження операційної спроможності. Але такий підхід потребує додаткової професійної перекваліфікації та підвищення професійного рівня до запиту роботодавця", - підсумував експерт.
Президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак розповідав, що роботодавці все активніше залучають до праці пенсіонерів через гострий дефіцит кадрів, а частка жінок у традиційно "чоловічих" професіях дещо зросла у порівнянні з довоєнними роками.
Згідно дослідження "OLX Робота", станом на червень 2025 року середня заробітна плата в Україні становить 24,6 тис. грн. Водночас розмір заробітної платні суттєво відрізняється залежно від регіону. Найвищу середню зарплату було зафіксовано в Донецькій області.