Благовіщення 2025: значення свята, церковні звичаї та заборони для вірян

Благовіщення Пресвятої Богородиці - одне з дванадцяти головних урочистостей у християн.

Благовіщення - одне з найважливіших свят у християн, які називають двунадесятими. Цей день розповідає про доленосну подію, коли архангел приніс Богородиці звісточку про те, що в неї народиться Син. Значення цього свята, коли Благовіщення у 2025 році в Україні відзначають за новим і старим календарним стилем, звичаї дня та його головні заборони - у матеріалі.

Що означає свято Благовіщення

За переказами, одного разу Діва Марія читала про народження Месії в Книзі пророка Ісаї, і в цей момент їй явився архангел Гавриїл. Він розповів жінці, що скоро вона народить сина, який стане Спасителем роду людського.

Сцена зустрічі архангела і Діви Марії часто зустрічається на іконах. В Україні одне з найдавніших зображень цієї миті знаходиться в Софії Київській. Ікона, викладена мозаїкою, датується XI століттям.

Колись давно це свято мало й інші назви - Зачаття Христа, Благовіщення про Христа, а також Початок спокути. Точна причина, чому з плином часу воно стало Благовіщенням, невідома, однак, імовірно, що назва походить від поєднання слів - "блага звістка".

Якого числа Благовіщення 2025 року - дата за новим і старим стилем

Раніше УНІАН розповідав, коли було Благовіщення у 2024 році. Його дата зсунулася на 13 днів раніше через перехід української церкви на новий календар.

Благовіщення 2025 року Україна за новим стилем також відзначила раніше - 25 березня. Але православні, які дотримуються старого стилю, відзначають це свято 7 квітня.

Звичаї дня і що не можна робити на Благовіщення

Свято найчастіше випадає на період Великого посту, іноді - на Світлу седмицю. У зв'язку з цим святкують його 1 або 3 дні, але сам піст із цієї нагоди послаблюється - дозволяється їсти рибу і страви з неї.

У храмах відбуваються урочисті літургії, а віряни звертаються з молитвами до Богородиці - просять здоров'я, зцілення від недуг, заступництва та допомоги, прощення гріхів і дякують за всі наявні блага. Вважається, що Богородиця чує всі молитви до Неї.

У народі вірять, що цього дня Бог благословляє землю і все, що росте на ній, через це в деяких регіонах існує традиція освячувати в церкві насіння для посіву.

Є в цей день і свої заборони, хоча вони придумані народом, а не церквою. Вважається, що на Благовіщення не можна:

  • займатися пранням, прибиранням, шиттям та іншими домашніми справами;
  • працювати в городі та полі;
  • лихословити і сваритися, ображати кого-небудь;
  • давати в борг і виносити з дому що-небудь.

У церкві прямої заборони на роботу немає, за можливості радять піти до храму або знайти час для молитви вдома. Але, згідно з церковними правилами, у цю дату не вінчають.

У день Благовіщення особливу увагу приділяють прикметам. Вважається, що якщо сонце "променями грає" на сході, то весь рік видасться благополучним, а врожай - багатим. Йде дощ - буде жито, а якщо почалася гроза - урожай горіхів.

Вас також можуть зацікавити новини: