День пророка Іллі - одне з важливих церковних свят, яке присвячене великому старозавітному праведнику.
День Іллі-пророка - це свято з глибокою історією та особливими заборонами. Чому в цей день не можна купатися, як його відзначають у народі, чим прославився сам пророк Ілля, а також чому змінилася дата святкування - розповідаємо в матеріалі.
Згідно з переказами, пророк Ілля народився в Давньоізраїльському царстві приблизно за 900 років до Різдва Христового. Народження пророка супроводжувалося містичним сновидінням, яке побачив його батько: начебто ангели сповивали його сина і годували його полум'ям.
Ілля з юних років боровся з ідолопоклонством і став символом віри в єдиного Бога, тому пророка шанують як християни, так і юдеї та мусульмани. Саме Ілля передбачив царю Ахаву голод і посуху на три роки за гріхи народу - їхнє поклоніння язичницьким ідолам. Сам же потім пророк довів, хто гідний поклоніння: за його молитвою з неба зійшов вогонь на жертовник істинного Бога, а після - пішов довгоочікуваний дощ.
Славився Ілля й іншими чудесами: якось він воскресив мертву дитину, говорив із Богом і, як свідчить Біблія, живим вознісся на небо у вогняній колісниці.
Зараз день святого пророка Іллі святкують за новим церковним стилем - 20 липня. Але багато вірян і деякі монастирі продовжують дотримуватися старого юліанського календаря, тому вони відзначають 2 серпня день Іллі, як і було раніше.
Наші предки відзначали Іллін день задовго до появи християнства. У язичницьких віруваннях пророка асоціювали з богом Перуном - володарем вогню, води і блискавок, і зверталися до нього з проханнями дати здоров'я дітям, багатого врожаю, щасливого заміжжя.
У православній традиції в день пророка Іллі віряни відвідують храми, проводяться хресні ходи. Вважається, що цього дня потрібно обов'язково допомогти незаможним або тим, хто потребує вашої допомоги.
День традиційно проводять у колі сім'ї, накривають стіл і запрошують гостей. Також Ільїн день вважається одним із найкращих для весілля та вінчання - кажуть, що такий союз буде міцним і щасливим.
Є в це свято і народні заборони та забобони.
Що не можна робити на Іллін день:
Купання в річках і ставках у цю дату вважається однією з головних заборон. Одне з пояснень, чому не можна купатися на Іллю - нечисть, яка ховається від пророка у воді, може потягти на дно. Але є і раціональна причина: до цього часу літо закінчується, вода у водоймах стає холодною і починає "цвісти", а отже, може нашкодити здоров'ю. Щоб відвадити охочих зануритися на свято, в народі склалася приказка - мовляв, "Ілля у воду справив малу нужду", тому купатися не можна.
Іллін день завжди асоціюється з грозами та громом:
За народними повір'ями, коли гримить грім, то це пророк Ілля мчить небом на своїй вогняній колісниці. Вважається хорошою прикметою потрапити під дощ у цей день - усі хвороби обійдуть стороною.
Раніше ми публікували православний календар на липень 2025 зі святами на кожен день за новим і старим стилем.