Свято Стрітення Господнє входить до числа 12 найважливіших християнських урочистостей.
У лютому православні віряни відзначають одні з 12 головних церковних урочистостей - Стрітення Господнє . Дата, як і Обрізання Господнє, описує одну з подій із життя Ісуса. Коли Стрітення Господнє відзначають в Україні за новим і старим стилем, значення цієї урочистості, народні традиції та прикмети дня - розповідаємо в матеріалі.
Що означає Стрітення Господнє? Як розповів УНІАН священник Василь Левченко, "Стрітення" означає "зустріч". Цей день присвячений описаній у Біблії події - зустрічі 40-денного Ісуса з праведним старцем Симеоном, який після цього отримав прізвисько Богоприїмець. Це стало можливим завдяки тому, що Йосип і Марія за давнім Мойсеєвим законом принесли свого первістка до Єрусалимського храму для посвяти Богові.
Стрітення Господнє - це подія, що символізує зустріч людства, яке чекало на прихід Месії в цей світ, з Богом. Усе людство уособлює праведний Симеон,
- каже панотець Василь.
Симеон був благочестивою людиною, яка отримала від Святого Духа пророцтво, що він не помре до зустрічі з Сином Божим. За переказами, у віці 300 років старець побачив Ісуса і зрозумів, що пророцтво здійснилося.
Як уже розповідав УНІАН, у новому церковному календарі дата свята (як і інших неперехідних, тобто, фіксованих) зсунулася, і його відзначають на 13 днів раніше.
Тому за новим стилем Стрітення Господнє відзначають 2 лютого, Стрітення за старим стилем - 15 лютого.
У народі свято називають просто - Стрітення і вважають його днем, коли зима зустрічається з літом.
За словами панотця Василя, цього дня потрібно за можливості піти до церкви і долучитися до молитви. Обов'язкових церковних звичаїв у цей день немає, як і заборон. "Церква не прописувала, що не можна робити на релігійні свята, зокрема, і на Стрітення, - каже священник. - Є церковні забобони, які Церква не визнає, зокрема й твердження - не можна різати щось, не можна садити".
У народі на Стрітення є давня традиція освячення свічок і води в церкві. Такі свічки називають громничними і вірять, що їх потрібно поставити вдома "щоб весняний паводок не пошкодив посіви, і щоб мороз дерева не побив". Вважається, що за допомогою їх можна також захистити будинок від пожежі та інших лих. Від назви свічок пішла ще одна назва Стрітення - Громниця.
За старих часів у народі також був цікавий звичай - потрібно було опівночі набрати з трьох колодязів воду. Вона вважалася чудодійною - її давали пити хворим людям, купали маленьких дітей, окропляли худобу.
Як уже говорили, церква на це свято не має заборони на роботу чи якихось інших обмежень. Але є народні - зокрема, наші предки вірили в такі прикмети:
Також серед того, що не можна робити 15 лютого на Стрітення (2 лютого за новим стилем), - це лаятися і лихословити, зловживати алкоголем.
Цього дня зазвичай вдаряли морози, які прозвали стрітенськими, і спостерігали за погодою:
Ще одна з відомих у народі прикмет: якщо півень із калюжі нап'ється води, то чекай на ранню весну.