Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 8 січня за новим і старим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
8 січня за новим церковним календарем згадують преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають за старим стилем - розповідаємо нижче.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського), його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Православне свято 8 січня (21 січня за старим стилем) - день пам'яті преподобних Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських.
Григорій чудотворець жив у XI столітті, чернечий постриг прийняв у Києво-Печерській лаврі. Його знали за його вченість - він багато читав, багато знав, а книги вважав своїм єдиним надбанням. У переказах сказано, що Григорій мав дар напоумлення: він кілька разів зустрічав злодіїв в обителі - то в келії, то в саду монастиря - і всіх монах переконав залишити свій промисел і почати жити чесно.
Одного разу Григорій йшов по воду до Дніпра - там його побачили отроки князя Ростислава. Вони почали сміятися над ним, знущатися і лаяти його. Чернець терпів, але потім відповів: "Діти, вам би належало журитися і просити молитов, бо над вами вирішено вже суд Божий... Ви всі разом із вашим князем знайдете смерть у воді". Про це донесли князю Ростиславу, і він, розгніваний, велів кинути зв'язаного Григорія в Дніпро. Однак пророцтво ченця збулося: Ростислав і княжичі потонули, коли рятувалися втечею від половців - на очах у брата, князя Володимира Мономаха.
***
Григорій, затворник Києво-Печерський, жив у XIV столітті. Про нього відомо досить мало: він жив у затворі, харчувався все життя невареною травою. Коли до нього приходили хворі, цю ж траву давав і їм - і вони зцілювалися.
8 січня також відзначають день пам'яті святителя Омеляна, єпископа Кизицького, який постраждав за віру в IX столітті.
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - Собор Пресвятої Богородиці. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
За прикметами дня судять, якою буде погода і літо:
У народі 8 січня - Омелянів день. Його, так само як Івана Бражника, вважали Перезимівлею, тобто перехідним часом від зими до весни. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.
У церковне свято 8 січня, як і в будь-який інший день, не можна сваритися, відмовляти в допомозі, байдикувати. Церква засуджує лихослів'я, лайку, лінь, жадібність, заздрість, помсту.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: у народі вважають, що не можна працювати в першій половині дня - все піде криво і навскіс, але потім можна займатися будь-якою справою. Погана прикмета - варити і пити кисіль сьогодні, вважається, що це може привернути нещастя в дім.
У православне свято сьогодні у святих просять про позбавлення від хвороб, про дарування мудрості для близьких, які ведуть неправедне життя, а також допомоги у зміцненні сім'ї, вихованні дітей.
У народі цього дня запрошували в гості і пригощали кума з кумою - вважалося, що це зміцнить здоров'я дітей. Кум і кума приходили в дім до хрещеників зі шматком мила і рушником. Традиційно цього дня також проводжають Різдвяні святки і повертаються до повсякденних справ.
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Василина, Віктор, Володимир, Георгій, Григорій, Дмитро, Домініка, Євген, Омелян, Іван, Ілля, Михайло, Пафнутій, Юліан.
За старим стилем день ангела в Олександра, Дмитра, Михайла, Марії, Юхима, Григорія, Давида.