В жовтні українські глядачі зможуть подивитися в кінотеатрах унікальну відреставровану версію фільму, якою займався сам Мартін Скорсезе.
3 жовтня 2024 року в українських кінотеатрах в прокаті знову з'явиться драма-притча "Колір граната" Сергія Параджанова (Саркіс Параджанян) – великого українського режисера вірменського походження, який також подарував світу культові стрічки "Квітка на камені", "Тіні забутих предків" та "Легенда про Сурамську фортецю".
Через радянські репресії, у митця було непросте життя. Втім, попри це, він все одно зміг залишити яскравий слід в історії української культури. Цього року ЮНЕСКО вдруге в історії проголосило рік Сергія Параджанова, підкреслюючи значущість його творчості для світової культури. І цього ж року виконується 100 років з дня народження великого режисера.
УНІАН та кінокомпанія Артхаус Трафік зібрали п'ять причин, чому "Колір граната" варто подивитись на великих екранах кінотеатрів.
Реставрацією "Кольору граната" займався Кінофонд Мартіна Скорсезе спільно з Cineteca di Bologna. За цю роботу Скорсезе отримав премію Інституту Параджанова-Вартанова у 2014 році.
Світова прем'єра відреставрованої версії відбулася на 67-му Каннському кінофестивалі у 2014 році.
Багато всесвітньо відомих режисерів вважають "Колір граната" класикою світового кінематографа. Наприклад, той же Мартін Скорсезе назвав цей фільм "кінематографічним досвідом, що лишається поза часом".
Тим часом, Жан-Люк Годар зазначав, що "фільм може дати вам усе, чого ви могли б побажати".
Поетичний фільм-притча "Колір граната" розповідає про життя вірменського поета XVIII століття Саята-Нови, від дитинства до смерті. Фільм відображає духовний шлях, мистецькі напрацювання та внутрішні конфлікти, які зробили його головним ліриком своєї епохи. Саят-Нова постає як майстер містифікації, який сам потрапив у свої власні пастки.
У фільмі "Колір граната" одні зі своїх найвидатніших ролей зіграли грузинські й вірменські актори Софіко Чіаурелі, Спартак Багашвілі, Мелкон Алекян та Вілен Галстян.
Цю стрічку кілька раз перемонтовували, через радянських цензорів, які не могли зрозуміти складних алегорій режисера. Внаслідок цього стрічка вийшла в прокат тільки в 1973 році, через чотири роки після зйомок.
Після прокату фільму Параджанова заарештували, а на його захист виступили найвідоміші режисери того часу: Франсуа Трюффо, Жан-Люк Годар, Федеріко Фелліні, Лукіно Вісконті й багато інших.
Навіть через десятиліття "Колір граната" продовжує надихати молодих творців. Наприклад, у 1995 році співачка Мадонна випустила кліп на пісню "Bedtimestory", який використовував низку образів із фільму Параджанова.
У 2020 році Леді Гага представила кліп на композицію "911", що також візуально нагадував "Колір граната" Сергія Параджанова.