Розповідаємо, коли треба викопувати цибулю - на що орієнтуватися і які будуть сприятливі дні за місячним календарем.
Озима цибуля радує раннім урожаєм, але її потрібно вчасно зібрати, щоб зберігалася. Коли копати цибулю правильно і за якими ознаками визначити, що настав час - розповідаємо нижче.
Терміни, коли викопувати цибулю в Україні, можуть відрізнятися, залежно від регіону - це може бути як початок липня, так і початок серпня. На півдні копають раніше, оскільки там вона дозріває швидше, на півночі країни - пізніше. На швидкість дозрівання впливають також і погодні умови - дощ, спека, тому точних термінів збору не існує. Агрономи радять орієнтуватися на 68-80 день після посадки, але є й народні прикмети, які вкажуть, що цибулю пора копати:
Перед викопуванням цибулі за 2-3 тижні її припиняють поливати: тобто, щойно побачили, що пір'я (воно буде ще зеленим) почало лягати на землю - все, полив припинити.
Є також терміни і за місячним календарем, коли викопувати озиму цибулю найкраще. У липні це такі дати:
Важливий момент: з викопуванням цибулі затягувати не можна, інакше вона знову почне рости і випускати стрілку - зберігатися така не буде.
Є й друга причина, через яку не можна залишати цибулю на грядці - аномальна спека. Якщо в спеку викопати цибулю на день-два пізніше, то можна отримати вже печену.
Цибулю зазвичай висмикують із ґрунту руками, але, якщо земля через спеку стала як камінь, тоді, звісно, потрібно підкопати. Роблять це вилами або лопатою.
Якщо на цибулинах залишилася земля, її очищають, а самі цибулини розкладають у тіні на горизонтальній поверхні - на день-два. Потрібно, щоб пір'я підсохло, а потім його обрізають за допомогою ножиць.
Трапляється, що літо видалося дощовим, а цибулю пора збирати. Тоді її теж викопують, але розкладають на дозарювання: потрібно, щоб зелене пір'я підсохло, а поживні речовини з нього пішли в цибулини.
Зберігають цибулю на горищах і закритих балконах/лоджіях, там, де немає прямих променів сонця і хороша вентиляція. Також, якщо пір'я не зовсім пересохло, з цибулі плетуть вінки, які потім підвішують на балконі або горищі.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, чим підгодувати помідори в липні для соковитості.